İ.K.Ç.Ü. Atatürk E.A.H. Pediatri Polikliniğine başvuran 0-24 ay arası çocuk sahibi babaların emzirme konusundaki bilgi düzeyi
Evaluation of breastfeeding knowledge levels among fathers of 0–24-month-old children attending the pediatri̇c outpatient clinic of IKCU Atatürk Training and Research Hospital
  1. Tez No: 947965
  2. Yazar: SABİT DERSUNİYELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ ÖNGEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmanın temel amacı, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pediatri Polikliniği'ne başvuran 0–24 ay arası bebeği olan babaların emzirmeye ilişkin bilgi düzeylerini belirlemektir. Ayrıca, babaların tutumları, emzirme sürecine katılımları ve bu durumu etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Kesitsel tipteki bu araştırma, gönüllülük esasına dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Veriler, IBM SPSS Statistics 25 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler ortalama±standart sapma, medyan, çeyreklikler, sayı ve yüzde ile sunulmuştur. Normal dağılım Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirilmiş; normal dağılmayan iki grup karşılaştırmalarında Mann-Whitney U testi, ikiden fazla grup karşılaştırmalarında Kruskal-Wallis testi ve çoklu karşılaştırmalarda Dunn-Bonferroni testi kullanılmıştır. Değişkenler arası ilişkiler Spearman korelasyon analizi ile değerlendirilmiş, ölçeklerin iç tutarlılığı Cronbach alfa katsayısı ile hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The primary aim of this study is to assess the breastfeeding knowledge levels of fathers with 0–24-month-old infants who attend the pediatric outpatient clinic of İzmir Kâtip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital. Additionally, the study seeks to evaluate fathers' attitudes, involvement in the breastfeeding process, and the factors influencing these aspects. Methods: This cross-sectional study was conducted on a voluntary basis. Data were analyzed using IBM SPSS Statistics 25 software. Descriptive statistics were presented as mean±standard deviation, median, quartiles, frequency, and percentage. The Kolmogorov-Smirnov test was used to assess normal distribution. For comparisons between two non-normally distributed groups, the Mann-Whitney U test was used; for comparisons among more than two groups, the Kruskal-Wallis test and Dunn-Bonferroni post-hoc test were applied. Spearman's correlation analysis was used to evaluate relationships between variables, and the internal consistency of the scales was measured using Cronbach's alpha coefficient.