İçme suyuna eklenen isveç şurubunun yüksek çevre sıcaklığı altında yetiştirilen etlik piliçlerin performans ve bazı kan parametrelerine etkileri
Effects of swedish bitter added to drinking water onperformance and some blood parameters of broilerchickens raised under high environmentaltemperature
  1. Tez No: 948052
  2. Yazar: İSMAİL CAN BATKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LADİNE ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, içme suyuna İsveç şurubu (İS) ilavesinin döngüsel sıcaklık stresine maruz kalan etlik piliçlerin büyüme performansı, karkas özellikleri ve kan parametrelerine olan etkisi araştırılmıştır. Toplam 115 günlük erkek etlik civcivler 5 muamele grubuna ayrılmıştır: Kontrol grubu (0, içme suyunda İS yok), 0.2 grubu (içme suyunda 0.2 mL/L İS), 0.4 grubu (içme suyunda 0.4 mL/L İS), 0.6 grubu (içme suyunda 0.6 mL/L İS) ve 0.8 grubu (içme suyunda 0.8 mL/L İS). Civcivler kesim yaşına (42. gün) kadar bazal rasyonla ve kendilerine ait içme suları ile beslenmişlerdir. Piliçler 14 ila 42 günlük yaşlar arasında günde 8 saat boyunca 28.9°C'lik döngüsel yüksek sıcaklığa maruz bırakılmıştır. Deneme grupları arasında canlı ağırlık, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, su tüketimi, iç organ ağırlıkları ve karkas özellikleri açısından önemli bir farklılık görülmemiştir (P>0.05). Kan parametrelerinden AST konsantrasyonu, içme suyuna 0.6 mL/L İS takviye edilen grupta en yüksek iken 0.8 mL/L İS takviye edilen grupta en düşük olmuştur (P0.05). Araştırma sonucunda sıcaklık stresine maruz kalan etlik piliçlerin içme suyuna 0.8 mL/L İS eklenmesinin karaciğer hasarını azaltabileceği, kolesterol düzeyini düşürebileceği görülmüştür. Buna karşılık 0.6 mL/L İS ilavesinin elektrolit dengesini bozabileceği sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak yüksek çevre sıcaklığı altında içme suyuna 0.8 mL/L İS ilavesinin karaciğer hasarlarını azaltabileceği, kolesterolü düşürebileceği ve elektrolit dengesini koruyabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the current study, the effects of Swedish bitter (SB) supplementation in drinking water on growth performance, carcass traits and blood parameters of broiler chickens raised under high environmental temperature were investigated. A total of 115-day-old male broiler chicks were divided into 5 treatments groups: Control group (0, no SB in drinking water), 0.2 group (0.2 mL/L SB in drinking water), 0.4 group (0.4 mL/L SB in drinking water), 0.6 group (0.6 mL/L SB in drinking water) and 0.8 group (0.8 mL/L SB in drinking water). Chicks were fed basal diet and their own drinking water until slaughter age (42 days). Chicks were exposed to cyclic high temperature of 28.9 °C for 8 h per day between 14 and 42 days of age. No significant differences were observed among the experimental groups in terms of live weight, feed consumption, feed conversion ratio, water consumption, internal organ weights and carcass characteristics (P>0.05). Serum AST concentration of blood parameters was highest in the group supplemented with 0.6 mL/L SB and lowest in the group supplemented with 0.8 mL/L SB (P0.05). As a result of the study, it was observed that adding 0.8 mL/L SB to the drinking water of broiler chickens exposed to heat stress can reduce liver damage and lower cholesterol levels. On the other hand, it was concluded that adding 0.6 mL/L SB can disrupt electrolyte balance. It was concluded that adding 0.8 mL/L SB to drinking water under high ambient temperature can reduce liver damage, lower cholesterol and maintain electrolyte balance.