Şirketlerin yapay zekâ kullanarak serbest seçim hakkını ihlali
Violation of the right to free elections through the use of artificial intelligence by companies
  1. Tez No: 948064
  2. Yazar: BÜŞRA NUR TİLKİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERSOY KONTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insan haklarının karşısına yeni tehditler ortaya çıkmaya başlamıştır. 21. yüzyılın en önemli teknolojik gelişmelerini içinde barındıran yapay zekâlı sistemler bu tehditlerin başında gelmektedir. Şirketler; üretim, gelişim ve pazarlama süreçlerinin tamamında yer aldıkları yapay zekâlı sistemleri kullanarak seçmen iradesine etki etmekte ve serbest seçim hakkına müdahalede bulunmaktadır. Yapay zekâlı sistemler aracılığıyla kullanılan manipülasyon yöntem ve teknikleri günümüzde serbest seçim hakkının ihlal edilmesine yönelik en büyük potansiyel tehdittir. Şirketlerin serbest seçim hakkını ihlal etmemesi için önleyici tedbirler alınması, ihlal ettiğinde ise telafi edici çözüm mekanizmalarının sunulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, new threats to human rights have begun to emerge. Artificial intelligence systems, which are the most important technological developments of the 21st century, are at the forefront of these threats. Companies are interfering with the right to free elections by influencing the will of the voters with the artificial intelligence systems they produce, develop and market. Manipulation methods and techniques used through artificial intelligence systems are the greatest potential risk in violating the right to free elections today. Preventive measures should be taken to ensure that companies do not violate the right to free elections, and in the event of a violation, compensatory solution mechanisms must be provided.