XIX. yüzyılın ilk çeyreğinde Fransız elçisi François Antoine Andréossy'nin Osmanlı Devleti hakkındaki gözlemleri
The observations of the French ambassador François Antoine Andréossy on the Ottoman Empire in the first quarter of the 19th century
- Tez No: 948092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN POLATCI DEMİRKOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
daha sonra doldurul Bu çalışmanın temel amacı, II. Mahmut'un hükümdarlığının ilk yıllarında Fransa'yı temsilen İstanbul'a elçi olarak gönderilen François Antoine Andréossy'nin Constantinople et Le Bosphore de La Thrace, pendant les années 1812, 1813 et 1814, et pendant les années 1826 adlı eserinden hareketle, Osmanlı Devleti'nin XIX. yüzyıldaki modernleşme sürecine dair unsurları tespit etmektir. Bu çerçevede, dönemin canlı bir tanığı olan Andréossy'nin gözlemlerini içeren bu eserin daha önce akademik bir çalışmaya konu edilmemiş olması ve modernleşme sürecinin unsurlarının bir Fransız elçinin bakış açısından değerlendirilmesi, bu çalışmanın özgünlüğünü ve önemini artıran başlıca etkenlerdendir. Modernleşme ve diplomasi gibi anlam itibarıyla güçlü kavramlar, çalışmanın temel terminolojisi içerisinde sıkça başvurulacak kavramlar arasında yer almaktadır. II. Mahmut'un tahta çıkışından önceki yüzyıllarda etkisini göstermeye başlayan ancak onun döneminde belirgin biçimde ivme kazanan modernleşme olgusu, bu çalışmanın önem atfettiği temel konulardan biridir. Elçilik kurumu ve diplomasi kavramları, modernleşme süreciyle birlikte ele alınarak, Batılılaşma ve yenileşme nosyonlarıyla örtüşüp örtüşmediği ya da bu kavramlardan farklı anlamlar taşıyıp taşımadığı gibi sorulara da bu çerçevede yanıt aranacaktır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to identify elements of the modernization process of the Ottoman Empire in the 19th century, based on the work titled Constantinople et Le Bosphore de La Thrace, pendant les années 1812, 1813 et 1814, et pendant les années 1826 by François Antoine Andréossy, who was appointed as the French ambassador to Istanbul during the early years of Sultan Mahmud II's reign. In this context, the fact that this work—containing the observations of Andréossy, a contemporary eyewitness to the period—has not previously been the subject of academic inquiry, and the opportunity to evaluate the elements of modernization from the perspective of a French diplomat, are among the principal factors that enhance the originality and significance of this study. Concepts with strong semantic weight such as modernization and diplomacy will be frequently employed as part of the core terminology of the study. The phenomenon of modernization, which began to manifest in the centuries preceding Mahmut II's accession to the throne but gained marked momentum during his reign, constitutes one of the fundamental issues to which this research attaches particular importance. The institutions of diplomacy and the embassy, when considered alongside the modernization process, will be analyzed within the framework of questions such as whether they align with or diverge from the notions of Westernization and reform.