Liken planopilaris hastalarında IL-31 ve IL-31RA ekspresyonu ve hastalık şiddeti ile ilişkisi
Expression of IL-31 and IL-31RA in lichen planopilaris patients and its association with disease severity
  1. Tez No: 948093
  2. Yazar: ÖYKÜ GÖNÜLLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN ERDEM, PROF. DR. SIDIKA ŞEYMA ÖZKANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Liken planopilaris (LPP), sıklıkla kaşıntı ve enflamatuvar belirtilerle seyreden sikatrisyel bir alopesidir. Son dönemde, kaşıntı patogenezinde önemli rol oynadığı bilinen İL-31 ve reseptörlerinin (İL-31RA/OSMR) birçok enflamatuvar dermatozda doku düzeyinde artmış ekspresyon gösterdiği bildirilmektedir. Bu çalışmanın amacı, LPP hastalarında epidermal ve dermal İL-31 ve İL-31RA ekspresyonlarını kontrol grubu ile karşılaştırmak ve bu ekspresyonların klinik bulgular, trikoskopik özellikler ve kaşıntı şiddeti ile ilişkisini araştırmaktır. İstanbul Medeniyet Üniversitesi'nde 2020-2024 yılları arasında tanı almış 30 LPP hastası ile yaş ve cinsiyet olarak uyumlu 30 sağlıklı birey retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Kaşıntı şiddeti Sayısal Derecelendirme Skalası (NRS) ile ölçülmüş, hastalık aktivitesi ise trikoskopik bulgular ve alopesik alanların saçlı derideki yaygınlığını yansıtan alan skoru temel alınarak belirlenmiştir. Tüm olgulara ait parafin bloklardan hazırlanan doku kesitleri İL-31 ve İL-31RA antikorları ile immünohistokimyasal olarak boyanmış, İL-31 ve İL-31RA ekspresyonları epidermiste boyanma yüzdesi, dermiste pozitif enflamatuvar hücre oranı üzerinden sayısal olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lichen planopilaris (LPP) is a scarring alopecia frequently accompanied by pruritus and inflammatory signs. In recent years, interleukin-31 (IL-31) and its receptor components (IL-31RA/OSMR), known to play a key role in the pathogenesis of pruritus, have been reported to exhibit increased tissue expression in various inflammatory dermatoses. This study aimed to compare epidermal and dermal IL-31 and IL-31RA expression levels between LPP patients and healthy controls, and to investigate their association with clinical features, trichoscopic findings, and pruritus severity. Thirty patients diagnosed with LPP between 2020 and 2024 at Istanbul Medeniyet University and 30 age- and sex-matched healthy controls were retrospectively evaluated. Pruritus severity was assessed using the Numerical Rating Scale (NRS), while disease activity was evaluated based on trichoscopic findings and a scalp involvement area score reflecting the extent of alopecic patches. IL-31 and IL-31RA expressions were assessed via immunohistochemical staining of tissue sections prepared from paraffin blocks. Epidermal expression was quantified as the percentage of stained keratinocytes, and dermal expression as the proportion of IL-31/IL-31RA-positive inflammatory cells. All findings were statistically analyzed.