Karşılaştırmalı anayasa hukukunda kültürel kimlik hakkı
The right to cultural identity in comparative constitutional law
- Tez No: 948118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERSOY KONTACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 619
Özet
Kültürel kimlik hakkı kişilerin ve toplulukların paylaştığı, sıklıkla değer verdikleri ve kolektif kimliklerini şekillendiren ve tanımlayan kültürel değerlerden oluşur. Kültürel kimlik hakkı, bir taraftan bu değerleri paylaşmayan topluluk ve kişilerin kültürel değerlerine saygı gösterilmesi anlamına gelir. Diğer taraftan herkesin tek başına veya başkalarıyla birlikte bir topluluk içinde dil, din, miras ve gelenekler gibi çeşitli yönleriyle kendi kültürel kimliğini özgürce seçebilmesi olarak anlaşılır. Bu bağlamda kültürel kimlik hakkı kültürel kimliğini özgürce seçme, bir topluluğa ait olup olmama, kültürel uygulamalarını ve yaşam tarzlarını hayata geçirme ve kültürel seçimlere saygı duyulmasını isteme hakkı olarak tanımlanabilir. Kültürel kimlik hakkının karşılaştırmalı olarak incelendiği bu çalışmada giriş bölümünde kültür, kimlik, kültürel kimlik ve kültürel haklar kavramları açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde kültürel kimlik hakkının öncelikle doğmuş olduğu uluslararası hukukta hakkın dar ve geniş anlamda bir incelemesi yapılmıştır. İlk aşamada Birleşmiş Milletler düzeyinde, ikinci aşamada bölgesel düzeyde kültürel kimlik hakkının nasıl düzenlendiği ele alınmıştır. Akabinde yerele inilerek ulusal düzeyde ulusal hukuklarda kültürel kimlik hakkının anayasa, kanun ve yargı yoluyla tanınması incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise kültürel kimlik hakkının hukuksal çerçevesi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda kültürel kimlik hakkının konusu ele alınmış; hakkın yararlanıcıları (özneleri), yükümlüleri incelenmiş; diğer kültürel haklar ve siyasal, sosyal ve ekonomik haklarla ilişkisi ortaya konulmuş; kültürel kimlik hakkının sınırlanması, kötüye kullanılamaması ve korunması karşılaştırmalı olarak incelenerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The right to cultural identity consists of cultural values that individuals and communities share, often value, and that shape and define their collective identities. The right to cultural identity, on the one hand, means respecting the cultural values of communities and individuals who do not share these values. On the other hand, it is understood as the ability of everyone to freely choose their own cultural identity, either alone or with others within a community, in various aspects such as language, religion, heritage, and traditions. In this context, the right to cultural identity can be defined as the right to freely choose their cultural identity, to belong to a community or not, to practice their cultural practices and lifestyles, and to demand respect for their cultural choices. In this study, which examines the right to cultural identity comparatively, the concepts of culture, identity, cultural identity, and cultural rights are tried to be explained in the introduction section. In the first section of the study, a narrow and broad examination of the right in international law, where the right to cultural identity first emerged, was made. In the first stage, it was discussed how the right to cultural identity was regulated at the United Nations level and in the second stage, at the regional level. Then, by going to the local level, the recognition of the right to cultural identity in national laws through the constitution, law, and judiciary was examined. In the second section of the study, the legal framework of the right to cultural identity was tried to be presented. In this context, the subject of the right to cultural identity has been discussed; the beneficiaries (subjects) and obligors of the right have been examined; its relationship with other cultural rights and political, social, and economic rights has been put forward; and the limitation, non-abuse, and protection of the right to cultural identity have been comparatively analyzed and evaluated.