Venedik Komisyonu'nun yapısı, fonksiyonu ve etkileri
The structure, role, and effects of the Venice Commission
  1. Tez No: 993943
  2. Yazar: İLKNUR ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası ve Mukayeseli Hukuk Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Demokrasi ve ilkeleri, anayasa hukuku, insan hakları, hukukun üstünlüğü, kuvvetler ayrılığı gibi temel kavramların uluslararası hukuk ve ilişkilerde tanımlanması ile uygulanması üzerine birçok kurumun çalışmaları vardır. Bu kavramlar çerçevesinde, çalışmamızın amacı; Venedik Komisyonu'nun demokratikleşme süreçlerine ve anayasal reformlara katkısı incelenmektedir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenerek; veriler belge analizi ve karşılaştırmalı hukuk yaklaşımı ile toplanmıştır. Venedik Komisyonu'nun resmi raporları, Avrupa Konseyi belgeleri ve uluslararası sözleşmeler birincil kaynak olarak; akademik makaleler, resmi kurum dokümanları ve uzman görüşleri ise ikincil kaynak olarak değerlendirilmiştir. İlk bölümde Venedik Komisyonu'nu ortaya çıkaran tarihsel süreç, uluslararası sistem anlatılarak uluslararası konumu ele alınmıştır. Sonrasında oluşum amacı, kapsamı ve yapısı incelenerek, hukuki statü ile siyasi etkilerin devletler üzerindeki analizi yapılmıştır. Ayrıca, Avrupa Birliği ile olan ilişkileri bağlamında teoride ve pratikte Komisyon'un etkinliği değerlendirilmiştir İkinci bölümde Venedik Komisyonu'nun temel çalışma yöntemleri incelenmiş ve örneklerle anlatılmıştır. Ayrıca Komisyon standartlarını kendi belirlemesi ve oluşturduğu bu standartlarla kurumlara ve devletlere rehberlik etmeyi hedeflemesi de ele alınmıştır. Uluslararası normların oluşumunda destek olmuştur. Son bölümde ise Venedik Komisyonu'nun etkileri Türkiye, Fransa ve Kosova üzerinden analiz edilmiştir. Komisyon'un Türkiye ve Fransa için almış olduğu kararların karşılaştırılması yapılmış, Kosova'da yeni anayasa yapımı sürecindeki katkıları incelenmiş ve adımları takip edilmiştir. Çalışmamızın sonunda Venedik Komisyonu kısmi olarak başarı sağlayabildiği sonucuna varılmıştır. Başarının sınırlandırılmasının nedeni; ülkelerin siyasi iradesi ve Komisyon'un tavsiyelerini uygulama isteğinin kendilerine ait olmasıdır. Otoriterleşme ve popülizm gibi güncel tehditlere karşı daha etkili adımlar atması gerektiği vurgulanmıştır. Ülkelerin iç hukuk yapısı, kültürel farklılıkları, hukuk devleti tanımı, uluslararası konumları, tarihsel geçmişleri, ideolojik yaklaşımları gibi çeşitli faktörler Venedik Komisyonu'nun görüşlerini ve tavsiyelerinin uygulanabilirliğini etkilemiştir. Bu faktörlerin ülkeler üzerinde farklı kararlar çıkmasıyla Venedik Komisyonu'nun kararlarında çifte standart uyguladığı yönündeki eleştirileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Democracy, constitutional law, human rights, the rule of law, and separation of powers are core concepts in international law and relations. This study examines the Venice Commission's contributions to democratization and constitutional reforms. Employing a qualitative approach, the research utilizes document analysis and comparative legal methods. Data is drawn from primary sources, including Venice Commission reports, Council of Europe documents, and international treaties, alongside secondary sources such as academic articles and expert opinions. The first chapter explores the historical context of the Venice Commission's establishment, analyzing its purpose, scope, structure, and its legal and political role in the international system. It also evaluates the Commission's relationship with the European Union and its theoretical and practical effectiveness. The second chapter details the Commission's working methods—opinions, joint collaborations, and field visits—illustrated with examples, highlighting its role in setting standards to guide states and institutions, thus contributing to international norm development. The final chapter assesses the Commission's impact through case studies on Türkiye, France, and Kosovo, comparing its opinions on Türkiye and France and analyzing its role in Kosovo's constitution-making process. The study concludes that the Venice Commission has achieved partial success, limited by the non-binding nature of its recommendations and their dependence on states' political will. It emphasizes the need for more effective measures against contemporary challenges like authoritarianism and populism. Factors such as domestic legal frameworks, cultural differences, historical contexts, and ideological approaches significantly affect the applicability of its recommendations, fueling criticisms of double standards in its opinions.