II. Vatikan Konsili'nin Hıristiyan-Yahudi ilişkilerine etkisi
The impact of the Second Vatican Council on Christian-Jewish relations
- Tez No: 948117
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İSRA GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
“II. Vatikan Konsili'nin Hıristiyan-Yahudi İlişkilerine Etkisi”adlı bu çalışma, II. Vatikan Konsili 'nin öncesi dönemde çatışma halinde bulunan Hıristiyan-Yahudi ilişkilerinin, konsil sonrası uzlaşı haline dönüşümündeki etkilerin sebep ve sonuçlarını Katolik Kilisesi nezdinde ortaya koymaya çalışmaktadır. Bu çalışma giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmakta olup giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, önemi, kapsam ve yöntemi ile Hıristiyan-Yahudi ilişkilerinin ne anlama geldiği genel bir perspektifle sunulmaktadır.“Hıristiyan-Yahudi İlişkilerinin II. Vatikan Konsili' ne Kadar Tarihsel Gelişimi”adlı birinci bölümünde, İsa ve Pavlus başta olmak üzere erken dönem, Orta Çağ ve Reform dönemleri ve sonrası Hıristiyan-Yahudi ilişkilerinde önem arz eden kimi kilise babaları ve isimler ile konsil kararlarından ve Hıristiyanların Yahudilere yönelik birtakım itham ve uygulamalarından söz edilmektedir.“II. Vatikan Konsili'nin Hıristiyan-Yahudi İlişkilerine Etkisi”isimli ikinci bölümde ise İkinci Dünya Savaşı, Holokost, İsrail'in Devlet oluşuna değinildikten sonra II. Vatikan Konsili ve sonrası Hıristiyan-Yahudi ilişkilerinin çeşitli olaylar, gruplar, önemli isimler ve bazı Papa dönemleri aracılığıyla günümüze kadar gelişi değerlendirilmektedir. Sonuç bölümünde ise erken dönemlerden modern döneme iki inanç arasındaki ilişkilerin tarihi, sosyo-politik ve teolojik yönleri analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study titled“The Impact of The Second Vatican Council on Christian-Jewish Relations”tries to reveal the causes and consequences of the effects of the transformation of Christian-Jewish relations, which were in conflict before the Second Vatican Council, into a state of reconciliation after the council, in the eyes of the Catholic Church. This study consists of an introduction, two sections and a conclusion. In the introduction section, the subject, purpose, importance, scope and method of the research and the meaning of Christian-Jewish relations are presented from a general perspective. In the first section, titled“Historical Development of Christian-Jewish Relations Until The Second Vatican Council”, Jesus and Paul, as well as some church fathers and names that are important in Christian-Jewish relations in the early period, the Middle Ages and the Reformation and after, are mentioned, as well as council decisions and some accusations and practices of Christians against Jews. In the second section, titled“The Impact of The Second Vatican Council on Christian-Jewish Relations,”after touching on World War II, the Holocaust, and Israel's statehood, the development of Christian-Jewish relations from the Second Vatican Council and beyond to the present day through various events, groups, important figures, and some Popes is evaluated. In the conclusion, the historical, socio-political, and theological aspects of the relations between the two faiths from the early periods to the modern period are analyzed.