Anonim şirketlerde gölge pay (Phantom stock) sözleşmesi
Phantom stock agreement in joint stock companies
  1. Tez No: 948126
  2. Yazar: GİZEM KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
“Anonim Şirketlerde Gölge Pay (Phantom Stock) Sözleşmesi”başlıklı bu çalışma, gölge pay sözleşmesinin Türk hukukuna tanıtılmasını amaçlamaktadır. Bu amacın tam anlamıyla gerçekleştirilebilmesi için gölge pay sözleşmesinin şirketler hukuku içerisinde yeri ve şirketler hukukunda doğurabileceği hukuki sorunların tespiti ve bu sorunlara çözüm üretilmesine çalışılmaktadır. Esas sermaye sistemini benimsemiş halka kapalı şirketler özelinde bir inceleme içeren bu çalışmanın kapsamı; gölge pay sözleşmelerinin ana hatlarıyla tanıtılması, temel yapısının somutlaştırılması, kuruluş aşamalarının netleştirilmesi ve ifa düzeninin açıklanmasıyla sınırlı tutulmuştur. Bu çerçevede anılan konular; ilgili mevzuat hükümleri, yargı kararları, öğreti görüşleri ABD hukuku da odağa alınarak temellendirilmiştir. Çalışmanın uygulama ile bağlantısını sağlayabilmek adına çeşitli gölge pay sözleşmelerinden alıntı yapılması yoluna da başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study titled“Phantom Stock Agreement in Joint Stock Companies”is to introduce the phantom stock agreement to Turkish law. To achieve this objective, it is aimed to determine the place of the phantom stock agreement within the corporate law and the legal problems that may arise in the corporate law and to find solutions to these problems. Containing an analysis specific to closed companies, the scope of this study is limited to introducing the main outlines of phantom stock agreements, concretizing their basic structure, clarifying the establishment stages and explaining the order of performance. In this context, the aforementioned issues are grounded by focusing on the relevant legislative provisions, judicial decisions, doctrinal opinions along with the US law. In order to align the study with the practice, various phantom stock agreements have also been cited.