Natırlar ve mahremiyet ilişkileri
Natirs and the relations of privacy
- Tez No: 948127
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Hamam, dünyanın birçok yerinde karşılaşılabilecek bir yapıdır. Hamamlar bugüne kadar çoğunlukla mimari ve tarihi sebeplerle incelenmiş olup, çok az metinde çalışanları ile ilgili değerlendirilmiştir. Genellikle, hamam çalışanı olarak tellaklar tanınırken, natırların tanınırlığı ve görünürlüğü ne yazık ki yok denecek kadar azdır. Kimi zaman kadın tellak olarak adlandırılan, kimi zaman keseci olarak bilinen kadınlar ise teorik çerçevede natır olarak adlandırılmakta olup, kadınlar hamamındaki yıkayıcı kadınlardır. Müşterilere; kese, köpük ve masaj hizmeti sunmaktadırlar. Bu hizmetleri sunarken, kendilerine has bazı davranış biçimleri benimsemişlerdir. Müşterilerle herhangi bir yakınlık kurmama, özel alana müdahale etmeme, şahsi sorular sormama bunlardan bazı örneklerdir. Bu araştırma ile; natırların gerek birbirleriyle gerek müşterileri ile kurdukları mahremiyet ilişkileri anlamlandırılmaya çalışılmıştır. Katılımlı gözlem yöntemi ile yürütülen alan araştırması, natırların gündelik yaşam pratiklerini, yaptıkları işe bakış açılarını, yatay ve dikey ilişkilenme biçimlerini anlamak adına Ankara Karacabey Hamamı ile Ankara Doğukent Hamamında gerçekleştirilmiştir. Yaklaşık dört seneye yayılan alan araştırması boyunca yirmi beş natır ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Hamamın tarihi ve mekânsal organizasyonun ışığında natır kimliğinin nasıl şekillendiği, cinsiyet ve beden perspektifinden yorumlanmaya çalışılmıştır. Bu yorumlamalar; geçmiş ve güncel değerlerle harmanlanarak elde edilmiş olup, salt bir natır kavramı üzerinden değil; gündelik yaşamın içinde, değişen bir kimlik çatısı altında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The hamam is a structure that can be encountered in many places in the world. Hamams have been mostly studied for architectural and historical reasons to date, and very few texts have evaluated their employees. While male bath attendants (tellak) are generally known as hamam employees, the recognition and visibility of female attendants (natır) is unfortunately almost non-existent. Sometimes called as female tellak or sometimes known as keseci, women are called as natırs in a theoretical framework and are the washing women in the women's hamams. They provide scrubbing, foam and massage services to customers. While providing these services, they have adopted some specific behavior patterns. Not having any intimacy, not interfering in personal spaces, not asking private questions are some examples to these behaviors. This research attempts to make sense of the privacy relationships that natırs establish both with each other and with their customers. The field research conducted with the participatory observation method was carried out in Ankara Karacabey Hamam and Ankara Doğukent Hamam in order to understand the daily life practices of natırs, their perspectives on their work, and their horizontal and vertical relationship patterns. Interviews were conducted with twenty five natırs during the field survey of four years. In the light of the history and spatial organization of the hamam, an attempt was made to interpret how the natır identity was shaped from the perspective of gender and body. These interpretations were obtained by blending past and current values, and were addressed not only through the concept of natır, but also within the framework of a changing identity within daily life.