Müktesep hak ve karıştırılma ihtimali bağlamında seri markalar
Family of marks in the context of acquired rights and likelihood of confusion
- Tez No: 948141
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Çalışmamızda, uygulamada sıklıkla karşılaşılan bir marka türü olan seri markalar müktesep hak ve karıştırılma ihtimali bağlamında incelenmektedir. Ortak bir unsur etrafında şekillenerek birbiriyle bağlantılı olduğu izlenimi veren markalar şeklinde ifade edilebilecek seri markalar, uygulamada oldukça geniş yer bulmasına rağmen gerek Türk marka hukuku mevzuatında gerekse Avrupa Birliği marka düzenlemelerinde açıkça tanımlanmış değildir. Bu nedenle, seri markaların hukuki niteliği ve korunmasına ilişkin çerçeve, büyük ölçüde akademik çalışmalar ile yargı kararları doğrultusunda şekillenmektedir. Bu kapsamda çalışmamızın ilk bölümünde, kavramsal çerçevenin ortaya konulması amacıyla seri markanın tanımı, örnekleri, tercih nedenleri ve benzer kavramlar ile farkları değerlendirilmiştir. İkinci bölümde ise özellikle mükerrer tescilli markaların varlığı halinde gündeme gelen müktesep hak kavramı ile bu kavramın seri markalarla olan ilişkisi açıklanmıştır. Son bölümde ise seri markalar karıştırılma ihtimali yönünden incelenerek konuya ilişkin yargı uygulamaları ve içtihatlar hakkında değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Our study examines family of marks, which are frequently encountered in practice, in the context of acquired rights and likelihood of confusion. Family of marks, defined as trademarks that are shaped around a common element and give the impression that they are related to each other, are not clearly defined either in the Turkish law or in the European Union regulations, although they are widely used in practice. Therefore, the framework regarding the legal nature and protection of family of marks is largely shaped by academic studies and judicial decisions. In this context, in the first part of our study, in order to establish the conceptual framework, the definition of family of marks, examples, reasons for preference and differences with similar concepts are evaluated. In the second part, the concept of acquisition right, which is particularly relevant in the case of duplicate registrations, and the relationship between this concept and family of marks are evaluated. In the last part, family of marks are analyzed from the point of view of likelihood of confusion, and judicial practice and jurisprudence on the subject are evaluated.