Okullarda öğretmenlere sunulan destek ile öğretmenlerin kendilerine yönelik benlik algıları arasındaki ilişki
The relationship between teachers' perceived support in schools and their self-concept
- Tez No: 948140
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ÇINKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Öğretmenlerin okul yönetimince yeterli düzeyde desteklenmeme ve kendilerini değerli hissetmemeleri, bireysel motivasyonları üzerinde olumsuz yansımalar doğurabilmekte, bu durum eğitim kurumlarının genel başarısını etkileyebilmektedir. Bu araştırmada Ankara'da merkez ilçelerde görev yapan ortaokul öğretmenlerinin okul yönetimi tarafından sunulan destek ile öğretmenlerin benlik algısı arasındaki ilişkinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada öncelikle geliştirilen“Okul Yönetimi Tarafından Sunulan Destek Algısı Ölçeği”ve uyarlanan“Öğretmen Öz-Benlik Ölçeği”önceden izin alınarak 601 öğretmene uygulanmış, kamu ortaokullarında görev yapan öğretmenlerin, okul yönetimi tarafından sunulan desteğe ilişkin algı ile benlik algılarının gerçekleşme düzeyleri ve bu düzeyler arası ilişkilere yönelik bulgular ile değişkenlerin görev yapılan ilçe, kıdem, cinsiyet, medeni durum, öğrenim durumu, branş, mevcut okulda çalışma süresi ve okulda bulunan toplam öğrenci sayısına göre farklılıklarına ilişkin sonuçlar analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma bulguları doğrultusunda, okul yönetimi tarafından sunulan mesleki gelişim desteği, öğretmenlerin benlik algısını anlamlı düzeyde yordayan en güçlü değişken olarak öne çıkmıştır. Bu bulgu, öğretmenlerin kendilerini mesleki açıdan yeterli, etkili ve değerli hissetmelerinde mesleki gelişim fırsatlarının belirleyici bir rol oynadığını göstermektedir. Bu nedenle, öğretmenlerin benlik algılarını güçlendirmek ve mesleki motivasyonlarını artırmak için okul yönetimleri tarafından ihtiyaç temelli mesleki gelişim programlarının sistematik biçimde planlanması ve uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Teachers' perceptions of insufficient support from school administration and feelings of being undervalued can negatively impact their individual motivation, which in turn may affect the overall success of educational institutions. This study aimed to analyze the relationship between the support provided by school administrators and the self-perception of middle school teachers working in central districts of Ankara. For this purpose, the“Perceived Support from School Administration Scale”developed by the researchers and the adapted“Teacher Self-Perception Scale”were administered to 601 public middle school teachers with prior permission. The study examined the levels of perceived administrative support and teacher self-perception, the relationships between these variables, and differences based on district, seniority, gender, marital status, education level, field of teaching, tenure at the current school, and total number of students at the school. According to the findings, the support for professional development provided by school administrators emerged as the strongest and most significant predictor of teachers' self-perception. This result indicates that opportunities for professional development play a decisive role in how teachers perceive their professional competence, effectiveness, and value. Therefore, it is recommended that school administrations systematically design and implement needs-based professional development programs to enhance teachers' self-perception and strengthen their professional motivation.