Lise öğrencilerinin zorbalığa seyirci müdahalelerini yordamada duygu düzenleme, algılanan sosyal destek ve okul ikliminin rolü
The role of emotion regulation, perceived social support and school climate in predicting high school students' bystander interventions to bullying
  1. Tez No: 948142
  2. Yazar: PINAR KÖMÜRCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmanın genel amacı duygu düzenleme, algılanan sosyal destek ve okul ikliminin lise öğrencilerinin zorbalığa müdahale düzeyi üzerindeki yordayıcılığını incelemektir. Araştırmanın alt amaçları; lise öğrencilerinin zorbalığa müdahale düzeyini cinsiyet, sınıf düzeyi ve daha önce akran zorbalığına maruz kalma durumuna göre istatiksel olarak anlamlı fark gösterip göstermediğinin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubu 2024-2025 eğitim öğretim yılı 1. döneminde Ankara ilinin merkez ilçelerindeki MEB'e bağlı devlet ve özel okullarında öğrenim gören 812 lise öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, Zorbalıkta Seyirci Müdahale Ölçeği, Çocuk ve Ergenler İçin Duygu Düzenleme Ölçeği, Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Okul İklimi Ölçeği ile toplanmıştır. Lise öğrencilerinin zorbalığa müdahale düzeyinin duygu düzenleme, algılanan sosyal destek ve okul iklimi tarafından yordama durumu çoklu regresyon analizi ile incelenmiştir. Lise öğrencilerinin zorbalığa müdahale düzeyinin cinsiyet ve geçmişte zorbalığa maruz kalma durumuna göre anlamlı bir fark gösterip göstermediği ilişkisiz örneklem t-testi ile incelenmiş olup; zorbalığa müdahale düzeyinin sınıf düzeyine göre anlamlı bir fark gösterip göstermediği Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda lise öğrencilerinin zorbalığa müdahale düzeyi duygu düzenleme stratejilerinden yeniden değerlendirme ve algılanan sosyal destek tarafından anlamlı şekilde yordanırken, duygu düzenleme stratejilerinden duyguları bastırma ve okul iklimi tarafından anlamlı şekilde yordanmamıştır. Aynı zamanda lise öğrencilerinin zorbalığa müdahale düzeyi cinsiyete göre anlamlı şekilde değişmemekte ancak geçmişte maruz kalınan zorbalık durumuna ve sınıf düzeyine göre anlamlı fark gösterdiği bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the predictive role of emotion regulation strategies, perceived social support and school climate on high school students' bullying intervention level. The sub-objectives of the study were to examine whether high school students' level of bullying intervention showed statistically significant differences according to gender, grade level and previous exposure to peer bullying. The study group of the research consists of 812 high school students studying in public and private schools affiliated to the Ministry of National Education in the central districts of Ankara in the 1st semester of the 2024-2025 academic year. The data were collected using the Personal Information Form, Bystander Intervention in Bullying Scale, Emotion Regulation Scale for Children and Adolescents, Perceived Social Support Scale and School Climate Scale. The prediction of high school students' level of bystander intervention in bullying by emotion regulation, perceived social support and school climate was examined by multiple regression analysis. Whether the level of bullying intervention of high school students showed a significant difference according to gender and past exposure to bullying was examined by t-test, and whether the level of bullying intervention showed a significant difference according to grade level was examined by One-Way Analysis of Variance (ANOVA). As a result of the study, the level of bullying intervention of high school students was significantly predicted by reappraisal and perceived social support among emotion regulation strategies, while it was not significantly predicted by suppression of emotions among emotion regulation strategies and school climate. At the same time, it was found that the level of bullying intervention of high school students did not vary significantly according to gender, but it showed a significant difference according to past bullying experience and grade level.