Fârâbî ve İbn Sînâ'da Tanrı'nın bilgisi
God's knowledge in al-Fārābī and Ibn Sīna
- Tez No: 948160
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ DENİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
Bu çalışmada Fârâbî ve İbn Sînâ'nın Tanrı'nın bilgisi hakkındaki görüşleri incelenmektedir. Bu bağlamda, Fârâbî ve İbn Sînâ Tanrı'nın bilgisini nasıl anlamaktadır ve bu anlayış onların varlık, bilgi ve âlem tasavvurlarıyla nasıl ilişkilidir? İslam felsefesinin önde gelen iki filozofu olan Fârâbî ve İbn Sînâ'nın felsefelerinde Tanrı'nın bilgisi metafizik biliminin teoloji kısmında incelenmektedir. Ancak meselenin ontoloji ve epistemolojik bağlamları da bulunmaktadır. Çalışmanın temel amacı, her iki filozofun Tanrı'nın bilgisinin mahiyeti, kapsamı, bilinenlerle ilişkisine dair yaklaşımlarını analiz etmektir. Araştırmada klasik metin analizi yöntemi kullanılarak tartışma bağlamları tespit edilmiştir. İbn Sînâ'nın Tanrı'nın bilgisi hakkındaki görüşlerinin Fârâbî'ye kıyasla daha detaylı bir sistematik içinde ele aldığı görülmektedir. Ayrıca, Tanrı'nın bilgisi ile değişim arasındaki ilişki, ilahi bilginin ezeliliği ve bu bilginin âlemdeki olaylarla olan bağıntısı gibi konular tartışılmıştır. Bu hususta filozoflara yöneltilen klasik ve çağdaş itirazlara yer verilmiştir. Sonuç olarak Fârâbî ve İbn Sînâ'nın düşüncesinde Tanrı'nın bilgisinin bizim bilgimizden tamamen farklı olduğu vurgulanmıştır. Bu çerçevede O'nun bilginin zâtî ve fiilî olup varlık vermeyle bir ve aynı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines al-Fārābī and Avicenna's views on the knowledge of God. In this context, the main problem of the study is the question: How do al-Fārābī and Avicenna conceive of God's knowledge, and how is this conception related to their understanding of being, knowledge, and the cosmos? In the philosophies of al-Fārābī and Avicenna, two prominent philosophers of Islamic philosophy, the knowledge of God is analyzed in the theology section of metaphysics. However, the issue has ontological and epistemological contexts. The main purpose of this study is to analyze both philosophers' approaches to the nature and scope of God's knowledge and its relation to the known. In the study, the contexts of discussion were identified by using the classical textual analysis method. Avicenna's views on God's knowledge are analyzed in a more detailed systematic manner than al-Fārābī's. In addition, topics such as the relationship between God's knowledge and change, the eternity of divine knowledge, and the relation of this knowledge to the events in the world were discussed. Classical and contemporary objections to the philosophers in this regard are included. As a result, it is concluded that in al-Fārābī and Avicenna's thought, God's knowledge is completely different from our knowledge, and that this knowledge is essential, actual, and one and the same with giving existence.