Erken başlangıçlı skolyozda uygulanan büyüyen rod uygulamalarında gelişen proksimal bileşke kifozunun risk faktörlerinin değerlendirilmesi ve önlenmesi
Evaluation and prevention of risk factors for proximal junctional kyphosis in growing rod applications in early-onset scoliosis
- Tez No: 948161
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL GÖKHAN DEMİRKIRAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Erken başlangıçlı skolyozun (EBS) cerrahi tedavisinde çift büyüyen rod sistemleri, daha fazla stabilite ve eğrilik düzeltmesi sağlayabilmesi nedeniyle ön plana çıkmaktadır. Bu yaklaşım omurga deformitesini kontrol altına alırken, göğüs kafesi büyümesi ve akciğer gelişimine izin veren büyüme dostu bir tekniktir. Ancak bu tekniğin postoperatif bir komplikasyonu olan proksimal bileşke kifozu (PBK) gibi dezavantajları bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, çift büyüyen rod sistemi ile tedavi edilen EBS hastalarında, PBK gelişimine ve bu komplikasyonun daha erken ortaya çıkmasına etki eden risk faktörlerini değerlendirmektir. Çalışma retrospektif olarak tasarlanmıştır. 2004–2023 yılları arasında tek bir merkezde çift büyüyen rod tekniği uygulanmış, düzenli aralıklarla en az iki uzatma işlemi geçirmiş ve en az iki yıl takip edilmiş toplam 95 EBS hastası çalışmaya dahil edilmiştir. PBK, proksimal bileşke açısının ≥10° olması ve son takipte preoperatif değere göre 10°'den fazla artış göstermesi şeklinde tanımlanmıştır. Hastalar PBK gelişimine göre iki gruba ayrılmıştır: PBK ve non-PBK. Demografik, cerrahi ve radyolojik değişkenler; PBK ile ilişkili risk faktörleri olarak değerlendirilmiştir. PBK ile potansiyel risk faktörleri arasındaki ilişkiler tek değişkenli analizle belirlenmiştir. p < 0.1 olan değişkenler, bağımsız risk faktörlerini belirlemek amacıyla çok değişkenli lojistik regresyon modeline dahil edilmiştir. Benzer şekilde, PBK'nın erken gelişimiyle ilişkili risk faktörlerini belirlemek amacıyla Cox regresyon analizi de yapılmıştır. Ortalama yaşı 6.84 olan toplam 95 hasta, ortalama 5.83 yıl takip edilmiştir. Takip sürecinde 17 hastada (%17.65) PBK gelişmiştir. Tek değişkenli lojistik regresyon analizinde; T3 veya daha distal seviyede ÜEV yerleşimi, son takipte T2–T12 torasik kifoz açısının ≥50° olması, T2–T5 kifoz açıları ve açı farkları, preoperatif T5–T12 kifoz açısı, T5–T12 kifoz açısında postoperatif–preoperatif farkın ≥30° olması, preoperatif ve son takip T2–T12 kifoz açıları, son takip–postoperatif T2–T12 farkı ve lomber lordozdaki postoperatif–preoperatif fark gibi parametreler anlamlı risk faktörleri olarak saptanmıştır (p < 0.05). Tek değişkenli Cox regresyon analizinde, ≥4 uzatma işlemi yapılan hastalarda PBK'nın daha erken geliştiği görülmüştür (p < 0.05). Çok değişkenli lojistik regresyon analizinde, T3 veya daha distalde yer alan ÜEV seviyesi (OR = 4.85; %95 GA: 1.30–18.02; p = 0.018), PBK gelişimi için bağımsız bir risk faktörü olarak belirlenmiş, ayrıca preoperatif T2–T12 kifoz açısının ≥45° olması da PBK'nın daha erken gelişmesine neden olan bağımsız bir risk faktörü olarak saptanmıştır (HR = 4.03; %95 GA: 1.41–11.5; p = 0.009).
Özet (Çeviri)
Dual growing rod systems used in the surgical treatment of early-onset scoliosis (EOS) stand out due to their ability to provide greater stability and curve correction. This approach is a growth-friendly technique that controls spinal deformity while allowing thoracic cage growth and lung development. However, it also has disadvantages, such as proximal junctional kyphosis (PJK), a frequent and challenging postoperative complication. There is no clear consensus in the literature regarding the risk factors for PJK in EOS patients treated with dual growing rod systems. The aim of this study is to comprehensively evaluate the risk factors, including timing-related ones, associated with PJK in EOS patients treated with dual growing rod systems. The study was designed as a retrospective analysis. A total of 95 EOS patients who underwent the dual growing rod technique at a single center, had at least two lengthening procedures at regular intervals, and a minimum follow-up of two years, were included (2004–2023). PJK was defined as a proximal junctional angle ≥10° and an increase of more than 10° compared to the preoperative value at the final follow-up. Patients were divided into two groups based on PJK development: PJK and non-PJK. Demographic, surgical, and radiological variables were evaluated for their association as risk factors for PJK. Relationships between PJK and potential risk factors were determined through univariate analysis. Factors with a p-value