Yanık yaralarının tedavisinde elektrospinning tekniği ile epidermal growth faktör / Hyaluronik asit/ Kollajen esaslı yara örtülerinin etkinliğinin İn Vitro ve İn Vivo koşullarda karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of EGF/Hyaluronic acid/Collagen based wound dressings with electrospinning technique in the treatment of burn wounds under In Vitro and In Vivo conditions
- Tez No: 948164
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KARAKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer Savunma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) savunma, azaltma stratejileri aracılığıyla toplumu ve yasadığı ortamları tehlikeli ve travmatik etkenlerden korumaya odaklanır. KBRN etkenleri ve neden oldukları olumsuz sonuçlar için modern malzemeler, maruz kalmaya karşı korunma, olası tehditleri etkisiz hale getirme, genel dayanıklılığı artırmada ve vücudun direngenliğini sağlamada önleyici olarak önemli bir rol oynar. Yanık ise, ciltte doku hasarına ve bazende kaybına neden olan ve acil tıbbi müdahale gerektiren önemli bir travmadır. Yanıkta derideki koruyucu alan hasarlanır ve buna bağlı da enfeksiyon riski artar ve morbidite ve mortalite artışına yol açar. Dünyada, her yıl milyonlarca insan yanık nedeniyle tedavi edilmektedir ve bu durum yeni tedavi arayışlarına ve ürünlere sebep olmaktadır. Bu ürünlerden biri de yanık için geliştirilen yara örtüleridir. Özellikle medikal alanda kullanılacak olan malzemelerin özellikleri arasında biyouyumlu, yenilenebilir, doğal ve çevre dostu olmaları istenen bir özelliktir. Özellikle global alanda yeni geliştirilen yara örtüsü medikal alanda yaygın ve öncelikli kullanım potansiyeline sahiptir. Ayrıca bu materyallerden beklenen tüm özellikleri karşılayabilmek için yenilikçi çalışmalar hızla devam etmektedir. Ancak insan vücudu için ideal ve tam uyumlu yara örtüsünden beklenen tüm özellikleri karşılayabilecek fonksiyonel ve insan vücuduna uyumlu bir yara örtüsü henüz üretilmemiştir. İdeal yara örtülerinin kullanım sırasında işlevsel olabilmesi ancak nanolifsel yapılarla mümkün olacaktır. Günümüzde elektrospinning yöntemiyle özgün ve çok yönlü nanoliflerin üretimi oldukça ilerlemekte olup gelcek vaad etmektedir. Bu metodla üretilen yara örtüleri konvansiyonel yöntemlerle elde edilenler ürünlere bakılarak yara bölgesinde ortamın ideal yapısını sağlamakta ve yara alanında mükemmel bir tedavi edici rolü oynayarak iyileşmeyi hızlandırmaktadır. Tez çalışmamızda, birçok morbidite ve olası komplikasyonlara yol açan ve ayrıca travma almış yara bölgesinde yaygın olarak gözlenen enfektif ajanların en çok tespit edilen Staphylococcus aureus bakterisine karşı etkin antimikrobiyal etken madde içeren hafif, ince, solubl ve fonksiyonel nanolif kökenli yara örtüsünün planlaması, tasarımı ve üretimi hedeflenmektedir. Bu tez çalışmamızda elektrospinning metodu kullanılarak, Hyaluronik asit, Kollajen ve Epidermal büyüme faktörü yüklü nanoliflere depolanmış doğal, biyouyumlu, biyobozunur, non toksik ve ucuz bir örtü maddesi ile kaplanarak fonksiyonel yeni bir yara örtüsü üretilmiştir. Çalışmamızda elde edilen nano lifli yara örtüsü materyallerine antibakteriyel aktivite testi uygulanmıştır. Bu üretilen örtü materyallerinin yüzey morfolojisi ve karakteristik özellikleri FT-IR, SEM ve histopatolojik yöntemler kullanılarak araştırılmıştır. Üretilen nanolif yara örtüleri gözenekli ve fibroblastların yüzeyi örtmelerine olanak sağlayan yapılarıyla etken maddelerin efektivitesine izin verirken yarı geçirgen hava geçirgenliği ile de yanık yaralarnın hızlı iyileşmesini sağlayacaktır. Sonuç olarak, yanık yarası bakımında nanolifli yara örtüsü kullanımı önemli bir ilerlemeyi göstermekte ve yaranın iyileşmesini hızlandırmak için biyouyumluluk göstermektedir. Yapılan çalışmalar yara örtülerinin enfekte ve komplike yara alanlarıyla etkileşimlerini iyileştirmeye devam ettikçe, bu biyoürünlerin klinikteki kullanım alanları giderek daha belirgin hale gelecektir. Fakat örtülerin etkinliklerini tam olarak göstermek, uygulamalarına optimizasyonsağlamak ve modern yara yönetiminde global olarak benimsenmelerinin önünü açmak için daha kapsamlı klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Chemical, biological, radiological and nuclear (CBRN) defense focuses on protecting society and living environments from hazardous and traumatic factors through mitigation strategies. Modern materials play an important role in protecting against exposure, neutralizing possible threats, increasing general durability and ensuring the body's resistance against CBRN agents and the negative consequences they cause. One of these products is wound dressings used for defense. Burns are a significant trauma that causes tissue damage and sometimes loss on the skin and requires urgent medical intervention. In burns, the protective area on the skin is damaged and the risk of infection increases, leading to increased morbidity and mortality. Millions of people are treated for burns every year in the world, and this leads to new treatment searches and productsIn addition to the properties of materials to be used in the medical field, it is a desired feature that they are biocompatible, renewable, natural and environmentally friendly. Especially in the global arena, newly developed wound dressings have the potential for widespread and priority use in the medical field. In addition, innovative studies are continuing rapidly to meet all the features expected from these materials. However, a functional and human body-compatible wound dressing that can meet all the features expected from an ideal and fully compatible wound dressing for the human body has not yet been produced. The functionality of ideal wound dressings during use will only be possible with nanofiber structures. Today, the production of original and versatile nanofibers by electrospinning method is quite advanced and promising. Wound dressings produced with this method provide the ideal structure of the environment in the wound area compared to products obtained with conventional methods and accelerate healing by playing a perfect therapeutic role in the wound area.Our thesis study aims to plan, design and manufacture a light, thin, soluble and functional nanofiber-based wound dressing containing an effective antimicrobial agent against Staphylococcus aureus bacteria, which is the most commonly detected infectious agent in traumatized wound areas and causes many morbidities and possible complications. In this thesis study, a functional new wound dressing was produced by using the electrospinning method and coating the nanofibers loaded with Hyaluronic acid, Collagen and Epidermal growth factor with a natural, biocompatible, biodegradable, non-toxic and cheap dressing material. Antibacterial activity test was applied to the nanofiber dressing materials obtained in our study. The surface morphology and characteristic features of these dressing materials were investigated using FT-IR, SEM and histopathological methods. The produced nanofiber wound dressings will allow the effectiveness of active ingredients with their porous and fibroblast-surface covering structures, while also providing rapid healing of burn wounds with their semi-permeable air permeability. As a result, the use of nanofiber wound dressings in burn wound care represents a significant advance and demonstrates biocompatibility to accelerate wound healing. As studies continue to improve the interactions of wound dressings with infected and complicated wound areas, the areas of use of these bioproducts in the clinic will become increasingly clear. However, more comprehensive clinical studies are needed to fully demonstrate the effectiveness of the dressings, optimize their applications, and pave the way for their global adoption in modern wound management.