Yoğun bakım ünitesinde izlenen sepsis tanılı hastalarda kalprotektin düzeylerinin tanısal ve prognostik rolü: Prospektif çalışma
Diagnostic and prognostic role of calprotectin levels in patients with sepsis monitored in the intensive care unit: A prospective study
  1. Tez No: 948165
  2. Yazar: GAMZE ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA TÜNAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Giriş ve Amaç: Sepsis, infeksiyona karşı düzensiz konak yanıtının sebep olduğu yaşamı tehdit eden organ disfonksiyonu sendromudur. Sepsisin erken teşhisi, hızlı ve uygun terapötik girişimlerin başlatılmasına yardımcı olabilir ve sepsise bağlı morbidite ve mortaliteyi azaltabilir. Sepsisin, infeksiyöz olmayan durumlardan (örneğin travma, yanık, kanama, hipotermi, pankreatit ve cerrahi) ayrımını yapmak ve hızlı tanı koymak zordur. Sepsisin erken evresinde hastalığın ciddiyetinin değerlendirilmesi ve prognozun tam olarak tahmin edilmesi için sepsis biyobelirteçleri kullanılmaktadır. Ancak sepsisin erken tanısı ve tedavisi için duyarlılığı ve özgüllüğü yüksek, daha güvenilir biyobelirteçlere ihtiyaç vardır. Bu çalışmada kalprotektinin (CLP) sepsiste tanı ve antimikrobiyal tedavi takibindeki rolü ile mortalite ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 1 Temmuz 2023 ve 1 Temmuz 2024 tarihleri arasında prospektif olarak Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversite Hastanesi Dahiliye yoğun bakım ünitesinde sepsis tanısı konulan 36 hasta, kontrol 1 grubu olarak anestezi reaminasyon yoğun bakım ünitesinde sistemik inflamatuar yanıt sendromu (SIRS) kriterlerini taşıyan ancak infeksiyöz odak saptanmayan travma hastaları ve kontrol 2 grubuna aile hekimliği polikliniğine rutin sağlık kontrolü için başvuran sağlıklı gönüllüler dahil edildi. Hastaların lökosit sayısı (WBC), Prokalsitonin (PCT), C-reaktif protein (CRP), CLP düzeyi, APACHE II (Akut fizyolojik ve kronik sağlık değerlendirilmesi) skoru, SOFA (Sıralı Organ Yetmezliği Değerlendirme Puanı), Nötrofil/lenfosit oranı (NEU/LENF), Laktat gibi parametreleri takip edildi. Çalışma grubundaki hastaların sepsis tanısı alması ve uygun ampirik antimikrobiyal tedavi başlanması sonrasında; bu parametreler sepsis tanısı aldıkları 1. gün ve 3, 5, 7, 10. günlerde, kontrol grubunda ise başvuru anında tek sefer olarak kaydedildi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilerek karşılaştırıldı. Bulgular: Kontrol gruplarındaki CLP ortalama değeri ile çalışma grubundaki hastaların tanı anındaki CLP ortalama değerinin karşılaştırıması ile yapılan ROC analizinde sepsis tanısı için cut-off değeri 44,02 ng/L olarak hesaplandı. Bu değer için sepsis tanısında duyarlılık % 52,8 ve özgüllük % 52,8 olarak saptandı. Sepsis tanısı alan çalışma grubunda ilk gün ortalama CLP değeri 44,47 ng/ml, kontrol 2 grubunda 43,42 ng/ml saptandı ve aralarında anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Çalışma grubunda takip edilen CLP'nin diğer biyobelirteçler ile günlere göre seyirleri korelasyon açısından incelendiğinde; CLP ile CRP, PCT, WBC arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı (p>0.05). Sonuç: Serum CLP seviyelerinin, sepsis hastalarını diğer inflamatuvar durumlardan ayırt etmede tek başına yetersiz bir biyobelirteç olduğu düşünülmektedir. Birçok farktörden etkilenmesi nedeniyle sepsis tanısının konulmasında ve mortaliteyi öngörmede serum CLP'nin ideal bir biyobelirteç olmadığı görülmüştür. Çalışma popülasyonun daha geniş olduğu sepsis hastalarında, infeksiyon odağından alınan vücut sıvılarında CLP seviyelerinin araştırıldığı yeni çalışmalara ihitiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Sepsis is a syndrome of life-threatening organ dysfunction caused by a dysregulated host response to infection. Early diagnosis of sepsis can facilitate the initiation of rapid and appropriate therapeutic interventions, thereby reducing sepsis-related morbidity and mortality. However, distinguishing sepsis from non-infectious conditions (such as trauma, burn, hemorrhage, hypothermia, pancreatitis, and surgery) and making a rapid diagnosis can be challenging. Sepsis biomarkers are used to assess disease severity and predict prognosis in the early stages of the disease. However, more reliable biomarkers with higher sensitivity and specificity are needed for the early diagnosis and treatment of sepsis. This study aims to evaluate the role of calprotectin (CLP) in the diagnosis of sepsis, its use in monitoring antimicrobial therapy, and its relationship with mortality. Materials and Methods: This prospective study included 36 patients diagnosed with sepsis in the internal medicine intensive care unit of Afyonkarahisar University of Health Sciences Hospital between July 1, 2023, and July 1, 2024. The control group 1 consisted of trauma patients in the anesthesia and reanimation intensive care unit who met the systemic inflammatory response syndrome (SIRS) criteria but had no identified infectious focus. Control group 2 consisted of healthy volunteers who visited the family medicine outpatient clinic for routine health check-ups. The following parameters were monitored: white blood cell (WBC) count, procalcitonin (PCT), C-reactive protein (CRP), CLP level, APACHE II (Acute Physiology and Chronic Health Evaluation) score, SOFA (Sequential Organ Failure Assessment) score, neutrophil/lymphocyte ratio (NEU/LENF), Lactate levels, and patient status. In the study group, parameters were recorded on the day of sepsis diagnosis (Day 1), as well as on Days 3, 5, 7, and 10 after the initiation of appropriate empirical antimicrobial therapy. In the control groups, parameters were recorded only once at the time of presentation. The obtained data were statistically analyzed and compared. Results: In the ROC analysis performed by comparing the mean CLP value in the control groups with the mean CLP value of the patients in the study group at the time of diagnosis, the cut-off value for sepsis diagnosis was calculated as 44.02 ng/L.The sensitivity and specificity for this value were both calculated as 52.8%. The mean CLP level on the first day in the study group was 44.47 ng/mL, while it was 43.42 ng/mL in control group 2, with no significant difference between them (p > 0.05). When the trends of CLP levels were examined in correlation with other biomarkers over time, no statistically significant relationship was found between CLP and CRP, PCT, or WBC (p > 0.05). Conclusion: Serum CLP levels alone are considered an insufficient biomarker for distinguishing sepsis patients from other inflammatory conditions. Due to its susceptibility to various influencing factors, CLP is not an ideal biomarker for diagnosing sepsis or predicting mortality. Further studies with larger populations, investigating CLP levels in body fluids obtained from the infection site in sepsis patients, are needed.