CRP ve prokalsitonin seyri ile akut pankreatit prognozunun ilişkisi
The relationship between CRP and procalcitonin levels and acute pancreatitis prognosis
  1. Tez No: 948166
  2. Yazar: BESTE AKILLI
  3. Danışmanlar: UZMAN SELMA KARAAHMETOĞLU ÖZKAN, DOÇ. DR. SEVİL UYGUN İLİKHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Akut pankreatit (AP), pankreatik enzimlerin pankreas içinde aktifleşerek otolize neden olduğu, mortalite ve morbiditesi yüksek inflamatuvar bir hastalıktır. AP, ödematöz pankreatitten nekrotizan pankreatite kadar değişkenlik gösterebilir ve pankreatik nekroz, psödokist ve peripankreatik sıvı koleksiyonları gibi lokal komplikasyonlara yol açabilir. Bu çalışmada, AP hastalarında günlük CRP, prokalsitonin ve CRP/albümin düzeylerinin ve hematolojik belirteçlerin (RDW, MPV, NLO, PLO, HCT/Albümin, CRP/Albümin, LDH/Hb, ALP/Hb) AP komplikasyonlarını öngörmedeki prognostik değeri araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: 01.01.2020-31.12.2023 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde AP tanısıyla yatışı yapılan 350 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri, AP etiyolojileri, hematolojik ve biyokimyasal parametreleri kaydedilmiş; CRP, prokalsitonin ve albümin düzeylerinin 14 gün boyunca günlük seyri izlenmiştir. Tüm analizler SPSS 22 paket programı ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Acute pancreatitis (AP) is an inflammatory disease with high morbidity and mortality, characterized by the activation of pancreatic enzymes within the pancreas, leading to autolysis. The clinical spectrum of AP ranges from edematous pancreatitis to necrotizing pancreatitis and may result in local complications such as pancreatic necrosis, pseudocysts, and peripancreatic fluid collections. In this study, the prognostic value of daily C-reactive protein (CRP), procalcitonin, and CRP/albumin levels, along with hematological markers (RDW, MPV, neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), platelet-to-lymphocyte ratio (PLR), hematocrit/albumin (HCT/Albumin), CRP/albumin, lactate dehydrogenase/hemoglobin (LDH/Hb), and alkaline phosphatase/hemoglobin (ALP/Hb) in predicting AP complications was investigated. Materials and Methods: The study included 350 patients diagnosed with AP and hospitalized at Ankara Bilkent City Hospital between January 1, 2020, and December 31, 2023. Demographic data, AP etiologies, and hematological and biochemical parameters were recorded. The daily trajectories of CRP, procalcitonin, and albumin levels were monitored over 14 days. All statistical analyses were performed using SPSS version 22.