Resim sanatına sporun yansıması
Reflection of sports in painting art
- Tez No: 948167
- Danışmanlar: DR. HAYRİ AĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Spor, insan bedeninin gücünü, dinamizmini ve mükemmeliyetini simgeleyen bir tema olarak resim sanatında yer bulmuştur. Sporun sanata yansıması, hem estetik bir ideal olarak bedenin ve hareketin betimlenmesi hem de toplumsal ve kültürel değerlerin ifade edilmesi açısından sanatçılar için ilham verici bir kaynak olmuştur. Antik Yunan'da bedenin estetik mükemmeliyetini simgeleyen atlet figürlerinden, modernizmde hareket ve hızın vurgulandığı eserlere, çağdaş sanatta sporun toplumsal boyutlarını ele alan çalışmalara kadar, sporun resim sanatına olan etkisi çok yönlü ve derinlemesine incelenmeye değerdir. Bu çalışma, sporun resim sanatındaki temsillerini tarihsel bir perspektif içerisinde ele alarak, farklı dönemlerde sporun sanatta nasıl bir anlatım aracı olarak kullanıldığını ve bu temanın estetik, kültürel ve toplumsal boyutlarını inceleyecektir. Antik dönemlerden çağdaş sanata uzanan süreçte, sporun sanatta sadece bedensel mükemmeliyetin bir sembolü olarak değil, aynı zamanda toplumsal kimliklerin ve politik mesajların ifade edilmesinde nasıl kullanıldığı analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sport has found a place in painting as a theme symbolizing the strength, dynamism and perfection of the human body. The reflection of sports in art has been an inspiring source of inspiration for artists in terms of both depicting the body and movement as an aesthetic ideal and expressing social and cultural values. From the athlete figures symbolizing the aesthetic perfection of the body in Ancient Greece, to the works emphasizing movement and speed in modernism, to the works dealing with the social dimensions of sports in contemporary art, the impact of sports on the art of painting is worthy of a multifaceted and in-depth examination. This study will examine the representations of sport in painting in a historical perspective, examining how sport has been used as a means of expression in art in different periods and the aesthetic, cultural and social dimensions of this theme. From antiquity to contemporary art, the study analyzes how sport is used in art not only as a symbol of physical perfection, but also as a means of expressing social identities and political messages.