Endonezya'daki konut değerlerini etkileyen faktörlerin hedonik fiyat analizi ile belirlenmesi
Determining the factors affecting housing values in Indonesia using hedonic price analysis
  1. Tez No: 948226
  2. Yazar: HERMANSYAH HERMANSYAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Konut sektörü, hem insanların temel ihtiyaçlarını karşılanması hem de yatırım varlıkları olarak ekonominin önemli bir parçasıdır. Konut sektöründe karşılaşılan zorluklardan biri, konut fiyatlarını etkileyen faktörleri derinlemesine anlamaktır; çünkü bu faktörler yalnızca konutun fiziksel özellikleriyle değil, aynı zamanda bölge ve çevre faktörleriyle de belirlenmektedir. Bu nedenle, konut fiyatlarını etkileyen ana değişkenleri tanımlamak için kapsamlı bir analiz gerekmektedir. Konut fiyatları genellikle, konutun özelliklerinin etkilerini tanımlamaya yardımcı olan Hedonik Fiyat Analizi (HFA) aracılığıyla analiz edilmektedir. Bu araştırma, Endozyadaki konut fiyatlarını etkileyen faktörleri analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu yaklaşım, her bir fiziksel özellik, bölge ve çevre unsurunun konut fiyatına olan spesifik katkısını tanımlamayı sağlar. Araştırma, log-dog tabanlı HFA kullanarak niceliksel bir yaklaşım benimsemekte ve konut fiyatını bağımlı değişken olarak doğal logaritma formuna dönüştürmektedir. Veriler anketler ve resmi kaynaklarından toplanmış olup, 19 bağımsız değişken üzerinde analiz yapılmıştır. Araştırma, Endonezya'nın Güney Sulawesi İli Gowa Şehri Pattallassang İlçesi'nde 120 konut bir örneklemle gerçekleştirilmiştir. Örneklem, bölgedeki veri elde edilmesi durumuna ve konut fiyatlarındaki çeşitliliğe dayalı olarak seçilmiştir. Konut fiyat verileri, Rupiah (Endonezya para birimi) cinsinden elde edildikten sonra, analiz yönteminin uyumlu olmasını sağlamak amacıyla uluslararası standartlara göre Türk Lirası (TL) cinsine dönüştürülmüştür. Analiz sonuçları, test edilen 19 bağımsız değişkenden 11'inin konut fiyatları üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bu anlamlı değişkenler arasında bina yaşı, arsa büyüklüğü, bina büyüklüğü, klima varlığı, bahçe varlığı, mutfak varlığı, oda sayısı, banyo sayısı, güvenlik görevlisi varlığı, şehir merkezine uzaklık ve otogara uzaklık yer almaktadır. Bu değişkenler arasında, bahçe varlığı en büyük etkiye sahip olup, korelasyon katsayısı olarak 0,249 ile en yüksek değeri göstermektedir. Bu durum, yeşil alanların, tüketicilerin konut seçerken öncelikli faktörlerinden biri olduğunu vurgulamaktadır. Buna karşın, eğitim, sağlık, ticaret ve rekreasyon alanlarına olan uzaklık gibi diğer 8 değişken, konut fiyatları üzerinde anlamlı bir etki göstermemektedir. Araştırma sonuçlarının daha temsil edici olabilmesi için çalışma alanının genişletilmesi ve piyasa trendleri, sosyo-ekonomik koşullar gibi ek değişkenlerin ve zamanla değişen verilerin dahil edilerek konut fiyatlarının dinamiğinin analiz edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The real estate sector is an important part of the economy, both as a provider of basic human needs and as an investment asset. One of the challenges in the real estate sector is to gain an in-depth understanding of the factors affecting house prices, as these factors are determined not only by the physical characteristics of the dwelling, but also by regional and environmental factors. Therefore, a comprehensive analysis is required to identify the main variables affecting house prices. House prices are usually analyzed through Hedonic Price Analysis ( HPA), which helps to identify the effects of the characteristics of the housing. This research aims to analyze the factors that influence house prices in Indonesia. This approach allows to identify the specific contribution of each building feature, region and environment to the house price. The research adopts a quantitative approach using log-dog based HPA and transforms the house price into natural logarithm form as the dependent variable. Data are collected from surveys and official sources and analyzed on 19 independent variables. The research was conducted in Pattallassang District, Gowa City, South Sulawesi Province, Indonesia with a sample of 120 houses. The sample was selected based on data availability and variation in house prices in the area. House price data are collected in Rupiah (Indonesian currency) and then converted into Turkish Lira (TL) according to international standards to ensure consistency in the analysis methodology. The results of the analysis show that 11 of the 19 independent variables tested have a significant effect on house prices. These significant variables include building age, plot size, building size, air conditioning presence, presence of garden, presence of kitchen, number of rooms, number of bathrooms, presence of security guard, distance to city center and distance to bus station. Among these variables, the presence of a garden has the largest effect and shows the highest correlation coefficient of 0.249. This emphasizes that green areas are one of the primary factors for housing choice. On the other hand, the other 8 variables such as distance to education, health, commerce and recreation areas do not show a significant effect on house prices. In order to make the results more representative, it is recommended to expand the study area and analyze the dynamics of house prices by including additional variables such as market trends, socio-economic conditions and other data that change over time.