Coğrafya eğitiminde zaman kavramı
The concept of time in geography education
- Tez No: 948266
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET KARABAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Bu çalışmada, coğrafya öğretim programı aracılığıyla zaman kavramının bağlamı incelenmiş ve mekânın zaman üzerinden okunduğunun ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Postyapısal ilişkisel mekân ve eleştirel kurama dayandırılan bu çalışmada, zamanın coğrafi ontolojisini ve epistemolojisini anlamak ve coğrafya öğretim programındaki zaman anlayışını ortaya koymak önemli görülmüştür. Araştırma kapsamında, zaman kavramına ilişkin coğrafi bir sınıflama geliştirilmiş ve bu sınıflama temelinde Nitel içerik analizi yöntemiyle 2018 tarihli ortaöğretim coğrafya dersi öğretim programı incelenmiş ve konu bağlamına göre kazanım içerikleri kod, kategori ve temaya ayrılmıştır. Çalışmada“coğrafi zaman”olarak belirlenen tema altında zaman terimi, zaman türleri, zaman boyutları ve zaman-mekân ilişkisi kategorilerine odaklanılmıştır. Çalışmada, coğrafi zaman teması hem kuramsal düzeyde hem de eleştirel bir perspektiften incelenmiş; bu iki yaklaşımı bütünleştiren bir düşünsel çerçeve oluşturulmuştur. Bu doğrultuda, coğrafi epistemolojide geri planda kalan zaman olgusunun, kazanım içeriklerinde kavramsal olarak nasıl organize edildiği ve mekânın zaman aracılığıyla anlamlandırıldığı ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu sistematik analiz sayesinde, coğrafyada zaman kavramının nasıl kavrandığı, olay ve olguların açıklanmasında nasıl kullanıldığı, mekân ve zaman etkileşimin nasıl kurulduğu ve mekânın zamansal olup olmadığı, zaman türlerinin nasıl işaret edildiği, mekânın zaman üzerinden algılanışının nasıl olduğu, zaman aracılığıyla mekânın nasıl organize edildiği gibi sorulara cevaplar aranmıştır. Bu analiz sürecinde postyapısal ilişkisel mekân anlayışının öngördüğü şekilde zaman-mekân ilişkisine odaklanılmış ve bu sebeple zaman terimi kavramsal, türleri(astronomik-kronolojik-ekolojik-jeolojik-algısal), boyutları (değişim-süreçler-ilişkiler-bağlantılar), zamanın yapısı(lineer-döngüsel-nitel-nicel), zamanın mekân üzerinden algılanışı (mutlak, göreli ve ilişkisel) biçimleriyle ele alınmıştır. 2018 Coğrafya Dersi Öğretim Programı'ndan elde edilen bulgular neticesinde zaman kavramı somut olarak az temsil edilse de kazanım içerikleri minvalinde mekânın zaman üzerinden okunduğu, coğrafi olay ve olguları açıklamada temel araç olarak kullanıldığı, coğrafyanın mekân bilimi olduğu kadar zaman bilimi olduğuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the context of the concept of time was examined through the geography curriculum, with the aim of revealing how space is interpreted through time. Grounded in poststructuralist relational space theory and critical theory, the study emphasizes the importance of understanding the geographical ontology and epistemology of time, as well as identifying the conception of time within the geography curriculum. Within the scope of the research, a geographical classification of the concept of time was developed, and based on this framework, the 2018 Secondary School Geography Curriculum was analyzed using qualitative content analysis. The learning outcomes were coded and categorized into themes based on contextual relevance. The theme identified as“geographical time”focused on the categories of the term time, types of time, dimensions of time, and the time-space relationship. In the study, the theme of geographical time was examined both at a theoretical level and from a critical perspective, forming an intellectual framework that integrates both approaches. Accordingly, the study sought to uncover how the often-overlooked concept of time is conceptually structured within learning outcomes and how space is interpreted through the lens of time. This systematic analysis aimed to answer questions such as: how is the concept of time understood in geography? How is it used in explaining events and phenomena? How is the interaction between space and time constructed? Is space temporal? How are different types of time referenced? How is space perceived through time? And how is space organized via time? In line with the poststructuralist relational space perspective, the analysis focused on the time-space relationship. Therefore, the concept of time was addressed in terms of its definition; its types (astronomical, chronological, ecological, geological, perceptual); its dimensions (change, processes, relationships, connections); its structure (linear, cyclical, qualitative, quantitative); and its perception through space (absolute, relative, and relational). The findings obtained from the 2018 Geography Curriculum show that although the concept of time is represented concretely to a limited extent, space is indeed interpreted through time within the learning outcomes. Time is used as a fundamental tool in explaining geographical events and phenomena, leading to the conclusion that geography is not only the science of space but also the science of time.