Peritoneal karsinomatozu olan gastrointestinal malignitelerde assit adipokinlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of ascitic adipokines in gastrointestinal malignancies with peritoneal carcinomatosis
- Tez No: 948275
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK OĞUZ İDİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Peritoneal karsinomatozis, ileri evre gastrointestinal (GI) kanserlerde sık görülen bir klinik tablodur. Son çalışmalar, adipoz doku tarafından salgılanan biyoaktif sitokinler olan adipokinlerin, tümör progresyonu ve malign effüzyon oluşumundaki potansiyel rollerini vurgulamıştır. Bu çalışmanın amacı, GI kanserlere ve malign asite sahip hastaların asit sıvısındaki adipokin düzeylerini (adiponektin, adipzin, leptin ve resistin) konjestif kalp yetmezliğine bağlı benign transüdatif asitli hastalarla karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif, gözlemsel çalışmaya parasentez uygulanan 48 hasta dahil edildi. Bunların 32'sinde peritoneal karsinomatozis kaynaklı malign asit (gastrik ve kolorektal kanser gruplarına ayrıldı), 16'sında ise konjestif kalp yetmezliğine bağlı benign asit mevcuttu. Asit sıvısı örneklerinde ELISA yöntemiyle adiponektin, adipzin, leptin ve resistin düzeyleri analiz edildi. Rutin biyokimyasal parametreler de değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Peritoneal carcinomatosis is a common clinical manifestation in advanced-stage gastrointestinal (GI) cancers. Recent studies have highlighted the potential role of adipokines—bioactive cytokines secreted by adipose tissue—in tumor progression and malignant effusion formation. This study aimed to compare adipokine levels (adiponectin, adipsin, leptin, and resistin) in the ascitic fluid of patients with GI cancers and malignant ascites to those with benign transudative ascites due to congestive heart failure Materials and Methods: This prospective, observational study included 48 patients who underwent paracentesis. Of these, 32 had malignant ascites secondary to peritoneal carcinomatosis (subdivided into gastric and colorectal cancer groups), while 16 had benign ascites due to congestive heart failure. Ascitic fluid samples were analyzed for adiponectin, adipsin, leptin, and resistin levels using ELISA. Routine biochemical parameters were also evaluated.