Etkileşimli ve hareketli bilgilendirme tasarımı: ondokuz mayıs üniversitesi güzel sanatlar yerleşkesi proje uygulaması
Interactive and motion information design: ondokuz mayis university fine arts campus project implementation
  1. Tez No: 948276
  2. Yazar: SEFA ÇEÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TOMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
İnsanlar, dünyada var oldukları ilk dönemlerden itibaren farklı iletişim kanalları aracılığıyla bilgi, deneyim ve tecrübelerini birbirleriyle paylaşmışlardır. Bilgi paylaşım sürecinin daha erişilebilir, etkili ve anlaşılır bir biçimde gerçekleşmesini sağlamak amacıyla insanlar zamanla yeni iletişim yöntemleri ve araçları geliştirilmişlerdir. Bu doğrultuda ortaya çıkan bilgilendirme tasarımı, karmaşık bilgi ve verilerin sadeleştirilerek görsel içerikler ile sunulmasını amaçlayan, kullanıcı odaklı bir iletişim kanalı olarak önem kazanmaktadır. Araştırmanın konusu, etkileşimli ve hareketli bilgilendirme tasarımları aracılığıyla bilgiye erişim sürecini hızlandırarak, kullanıcıların doğru ve etkili şekilde bilgiye ulaşmalarını sağlamak ve böylece öğrenme deneyimlerini geliştirmektir. Bu bağlamda, grafik tasarımın alt disiplinlerinden biri olan bilgilendirme tasarımının özellikleri dikkate alınarak, araştırma amacına hizmet edebileceği öngörülmüş; hareketli ve etkileşimli bilgilendirme tasarımı türlerinin birlikte kullanılmasıyla kullanıcı deneyiminin artırılması ve bilgi edinme süreçlerinin olumlu yönde etkilenmesi hedeflenmiştir. Proje uygulaması olarak, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Yerleşkesi için hareketli ve etkileşimli bilgilendirme tasarımı geliştirilmiştir. Uygulama geliştirme sürecinde oluşturulan bilgilendirme tasarımının, kullanıcılara Ondokuz Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Yerleşkesi'nde yer alan mimari yapılar ve sosyal alanlar daha anlaşılır biçimde sunma imkânı sağlayacağı öngörüldüğünden, görselleştirme yöntemi olarak izometrik harita yöntemi tercih edilmiştir. İzometrik harita yöntemi, vektör tabanlı bir tasarım programı olan Adobe Illustrator kullanılarak oluşturulmuştur. Ardından, bilgilendirme tasarımına hareket kazandırmak amacıyla Adobe After Effects programı ile harita üzerinde belirlenen nesnelere animasyonlar eklenmiştir. Son aşamada ise, kullanıcı deneyimini güçlendirmek ve tasarımı etkileşimli bir yapıya dönüştürmek amacıyla Figma programı kullanılarak belirlenen butonlar etkileşimli hale getirilmiştir. Sonuç olarak, etkileşimli ve hareketli bilgilendirme tasarımı türleri birlikte kullanılarak Ondokuz Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Yerleşkesi proje uygulaması ile birtakım bilgilerin kullanıcı tarafından daha iyi, daha hızlı ve doğru bir şekilde anlamlandırılabileceği bir veri içeriğine dönüştürülmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
From the earliest periods of human existence, people have shared knowledge, experience, and insights with one another through various channels of communication. In order to make the knowledge-sharing process more accessible, effective, and comprehensible, new methods and tools of communication have been developed over time. Within this context, information design has emerged as a user-oriented communication channel that aims to present complex data and information in a simplified, visual format. The primary aim of this research is to enhance learning experiences by accelerating access to information through interactive and dynamic information design solutions. This approach is intended to enable users to obtain accurate and effective information more efficiently. Considering the characteristics of information design—a subdiscipline of graphic design—this study anticipates that the integration of motion and interactivity in information design can enhance user experience and positively influence the process of acquiring information. As a project application, an interactive and dynamic information design has been developed for the Faculty of Fine Arts Campus at Ondokuz Mayıs University. In the development process, it was predicted that the resulting design would offer users a clearer understanding of the architectural structures and social spaces within the campus. For this purpose, the isometric map method was chosen as the primary visualization technique. The isometric map was created using Adobe Illustrator, a vector-based design software. To incorporate motion, animations were added to specific elements of the map using Adobe After Effects. In the final stage, in order to strengthen user interaction and transform the design into an interactive structure, designated buttons were made interactive using the Figma platform. In conclusion, by combining interactive and motion-based information design methods, the campus project for Ondokuz Mayıs University's Faculty of Fine Arts has transformed select pieces of information into a more comprehensible, faster, and accurate data experience for users.