Mezuniyet öncesi lisans öğrencilerinin iş sağlığı ve güvenliği alanında bilgi düzeylerinin ölçülmesi konusunda bir ölçek geliştirme çalışması
A scale development study on measuring the level of knowledge of undergraduate students in the field of occupational health and safety before graduation
- Tez No: 948329
- Danışmanlar: PROF. DİLEK ÖZTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: 11111, 12345
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu çalışma, mezuniyet öncesi lisans öğrencilerinin iş sağlığı ve güvenliği (İSG) konusundaki bilgi düzeylerini ölçmek amacıyla müdahale temelli bir eğitim çalışması olarak yürütülmüş ve geçerli, güvenilir bir ölçek geliştirilmesi hedeflenmektedir. Kısa süre sonra iş hayatında yer alacak bireylerin, İSG konusunda yeterli bilgiye sahip olmaları, mesleki riskleri minimize etmek ve güvenli çalışma ortamlarını teşvik etmek açısından önem taşımaktadır. Bu doğrultuda, Tıp ve Diş Hekimliği Fakülteleri için İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi ve Farkındalık Ölçeği (T-İSG-BFÖ) ve Mühendislik Fakülteleri için İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi ve Farkındalık Ölçeği (M-İSG-BFÖ) geliştirilmiştir. Çalışmada ölçek geliştirme sürecinin bilimsel temellere dayandırılması amacıyla kapsamlı bir yöntemsel yaklaşım benimsenmiştir. Ölçek geliştirme sürecinde literatür taraması yapılmış, uzman görüşleriyle kapsam geçerliliği sağlanmış ve pilot uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Müdahale çalışması kapsamında, öğrencilere TEMEL İSG EĞİTİMİ verilmiş ve eğitim öncesi-sonrası bilgi düzeyleri karşılaştırılmıştır. Ölçeklerin güvenirliği Cronbach alfa katsayısı ile, faktör yapıları ise Açıklayıcı Faktör Analizi ve Doğrulayıcı Faktör Analizi ile değerlendirilmiştir. Analizler sonucunda, her iki ölçeğin de yüksek güvenilirlik ve geçerliliğe sahip olduğu belirlenmiştir. Ön test ve son test karşılaştırmaları, temel İSG eğitimlerinin öğrencilerin bilgi seviyelerini artırmada etkili olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, geliştirilen ölçekler, mezuniyet öncesi öğrencilerin İSG bilgi ve farkındalık düzeylerini ölçmek için bilimsel geçerliliği kanıtlanmış araçlardır. Bu ölçekler, akademik çalışmalarda referans niteliğinde kullanılabileceği gibi, İSG eğitimlerinin etkinliğini değerlendirmek amacıyla da uygulanabilir. Gelecekte yapılacak araştırmalarda, bu ölçeklerin farklı meslek gruplarında ve geniş örneklem gruplarında test edilerek genel geçerliliğinin artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as an intervention-based training study to assess the knowledge levels of undergraduate students about occupational health and safety (OHS) before graduation, and it aims to develop a valid and reliable scale. It is important for individuals who will soon be in the workforce to have sufficient knowledge about OHS in order to minimize occupational risks and promote safe working environments. In this context, the Occupational Health and Safety Knowledge and Awareness Scale (T-OHS-KAS) for Medical and Dentistry Faculties and the Occupational Health and Safety Knowledge and Awareness Scale (M-OHS-KAS) for Engineering Faculties were developed. A comprehensive methodological approach was adopted in the study in order to base the scale development process on scientific foundations. In the scale development process, a literature review was conducted, content validity was ensured with expert opinions, and pilot applications were carried out. Within the scope of the intervention study, BASIC OHS TRAINING was given to the students and their knowledge levels before and after the training were compared. The reliability of the scales was evaluated with Cronbach's alpha coefficient, and the factor structures were evaluated with Explanatory Factor Analysis and Confirmatory Factor Analysis. As a result of the analyses, it was determined that both scales had high reliability and validity. Pre-test and post-test comparisons showed that basic OHS trainings were effective in increasing the knowledge levels of students. As a result, the developed scales are scientifically valid tools for measuring OHS knowledge and awareness levels of pre-graduate students. These scales can be used as a reference in academic studies, and can also be applied to evaluate the effectiveness of OHS trainings. In future studies, it is recommended that these scales be tested in different occupational groups and large sample groups to increase their general validity.