Üniversite öğrencilerinde duygu ifade etme becerileri, stresle baş etme yöntemleri ve somatizasyon ilişkisinin incelenmesi
The examination of the relationship between emotion expression skills, stress coping methods, and somatization in university students
- Tez No: 948328
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin duygu ifade etme becerileri, stresle baş etme yöntemleri ve somatizasyon düzeyleri arasındaki ilişkileri incelemektir. Bu amaçla 18-50 yaş aralığındaki 214 üniversite öğrencisine“Demografik Bilgi Formu (DBF)”,“Berkeley Duygu İfadesi Ölçeği (BDİÖ)”,“Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBTÖ)”ve“Somatizasyon Ölçeği (SÖ)”uygulanmıştır. Tanımlayıcı bulgular, katılımcıların stresle başa çıkmada en çok Kendine Güvenli Yaklaşımı benimsediklerini, ancak zaman zaman pasif baş etme tutumlarına da yöneldiklerini göstermektedir. Üniversite öğrencilerinin duygu ifade etme becerileri, stresle baş etme yöntemleri ve somatizasyon düzeylerinin karşılaştırmalı analizlerinde; cinsiyete göre kadınların BDİÖ toplam puanlarının erkeklere kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu bulunmuştur. Kalınan yere göre, aile yanında ve yurtta kalan öğrencilerin BDİÖ toplam puanları, öğrenci evinde kalanlara kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksektir. Bununla birlikte, çalışmanın bulguları çeşitli düzeylerde anlamlı ve korelasyonel ilişkiler olduğunu da ortaya koymuştur. Araştırmanın temel hipotezi (H1) kabul edilmiş; duygu ifade etme becerileri ile somatizasyon arasında pozitif yönlü, düşük düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çalışma, bu üç değişken arasındaki ilişkileri ortaya koyarak literatüre katkı sunmayı ve gelecekte yapılacak araştırmalar ile öğrencilere yönelik destekleyici uygulamaların geliştirilmesine temel oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationships among university students' emotion expression skills, stress coping methods, and somatization levels. For this purpose, 214 university students aged between 18 and 50 completed the“Demographic Information Form (DIF),”the“Berkeley Expressivity Questionnaire (BEQ),”the“Ways of Coping Inventory (WCI),”and the“Somatization Scale (SS).”Descriptive findings indicated that participants most frequently employed the Self- Confident Coping Style, although they also occasionally tended to adopt passive coping attitudes. Comparative analyses of students' emotion expression skills, coping strategies, and somatization levels revealed that females scored significantly higher than males on the total BEQ scores. Regarding living arrangements, students residing with family or in dormitories scored significantly higher on the BEQ total than those living in student housing. Furthermore, the study's findings demonstrated significant correlational relationships at various levels. The primary hypothesis (H1) was supported; a low but significant positive relationship was found between emotion expression skills and somatization. This study aims to contribute to the literature by revealing the relationships among these three variables and to provide a foundation for future research and the development of supportive interventions targeting university students.