Western Sahara and SADR: A bidding war for international recognition in a transitional world order
Batı Sahra ve SADC: Geçiş dönemi dünya düzeninde uluslararası tanınma için bir ihale savaşı
- Tez No: 948345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
1973 yılında kurulduğundan bu yana, Polisario Cephesi Batı Sahra'nın“kurtuluşu”ve bölgede bağımsız bir Sahraoui devleti kurulması çağrısında bulunmaktadır. Ancak bu misyon, Ekim 1975'te bölgenin yaklaşık %80'ini fiili bir durum yaratarak talep eden Fas'ın sert muhalefetiyle karşılaştı. Buna rağmen, Cephe, birkaç ay sonra, Cezayir'in desteğiyle, kontrol ettiği bölgede bir devletin kurulduğunu ilan etti. Başından itibaren, Sahraoui Arap Demokratik Cumhuriyeti (SADC) dünya genelinde çeşitli ülkelerden uluslararası tanınma elde etmeyi başardı ve zirvede 84 devlete kadar tanınma sağladı. Ancak bu tanınma, 40'tan az ülkenin SADC'yi hâlâ kesin bir şekilde tanıdığı bir durgunluk noktasına ulaştı. SADC'nin uluslararası tanınırlığı, 1990'ların ortalarından itibaren ve özellikle 2000'li yıllardan itibaren düşüşe geçti. Çeşitli ülkelerin ya tanınmayı geri çekmesi ya da dondurması sonucunda, ilan edilen devlet, bir zamanlar sahip olduğu uluslararası tanınmanın sadece küçük bir kısmını koruyabilmektedir. Bu tez, Uluslararası İlişkilerde Tanıma kavramını ve pratiğini, SADC'nin özel durumu üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Fas'ın bölge üzerindeki karşı iddialarını ve Polisario'nun çabalarını engellemek için gösterdiği titiz çalışmaları göz önünde bulundurmak, SADC'nin tanınma düşüşünün nedenlerini ortaya çıkarmanın önemini daha da vurgulamakta ve bu durumun neden böyle olduğuna dair soruyu daha ısrarcı hale getirmektedir. Tarafların kendi hedeflerine ulaşmadaki başarıları, büyük ölçüde uluslararası arenadaki üyeleri kendi iddialarına ikna etmelerine bağlıdır ve bu da uluslararası sistemin değişen dinamiklerine tabidir. SADC vakası incelenerek, bu araştırma, Tanıma kavramını uluslararası sistemin güç dengelerine bağlı maddi bir birim-düzeyi faktör olarak sunmayı amaçlamaktadır. Nitel literatür incelemesi ve ilgili verilerin içerik analizi gibi nitel yöntemlere dayanan bu tez, tanımanın son derece politize edilmiş bir uygulama olduğunu ve uluslararası hukuk ile ideolojinin bir rol oynayabileceğini, ancak saf çıkarların tanınmanın geri çekilmesi, askıya alınması veya iptal edilmesinde daha baskın hale geldiğini ortaya koyacaktır. Bu durum, özellikle bugünkü gibi geçiş dönemindeki bir dünya düzeninde daha da önem kazanmakta ve uluslararası tanınmayı bir pazarlık kozu haline getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Since its foundation in 1973, the Polisario Front has been calling for the“liberation”of Western Sahara and the establishment of an independent Sahrawi state in the region. While this was faced with unyielding opposition from Morocco, which laid a fait-accompli claim over approximately 80% of the territory in October 1975, the Front proceeded -with the help of Algeria- to declare the establishment of a state in its controlled part of the territory. From the outset, the Sahrawi Arab Democratic Republic successfully garnered international recognition , accumulating up to 84 states at its peak. This recognition reached a standstill with less than 40 states still firmly recognizing the SADR. International recognition of the entity started noticeably declining in the 2000s. With various countries either withdrawing or freezing their recognition, the proclaimed state only maintains a fraction of the international recognition it once enjoyed. This dissertation aims to examine the practice of Recognition in International Relations by studying the peculiar case of the SADR. Accounting for Morocco's counterclaims over the territory and its studious work towards thwarting Polisario's efforts only emphasizes the importance of uncovering the causes of the derecognition of the SADR. The success of either party to achieve their goals relies on convincing members of the international arena of their claims, which are subsequently subject to changing tides of the international system. This research aims to submit Recognition as a material unit-level factor contingent on power balances of the international system. Using a qualitative method based on literature review and content analysis, this thesis will uncover narratives and patterns that reveal how recognition is a highly politicized practice and that pure interests gain more supremacy when withdrawing, suspending, or revoking recognition. This is even more paramount in a transitional world order in which international recognition becomes a bargaining chip.