Kuşaklararası tasarım farkı: Kitap kapağıtasarımlarının tüketici eylemlerine etkisi,Can Yayınları örneği
Intergenerational design difference: The effect of book coverdesigns on consumer actions,Can Publications example
- Tez No: 948346
- Danışmanlar: DOÇ. SEMİH DELİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
İçinde bulunduğu zamanın kültürünü yorumlayarak ürettiği anlamları, kendi kuşağının mensuplarına başarılı bir şekilde iletme görevi üstlenen grafik sanatı, tarihinde farklı tasarım disiplinlerine hizmet etmiştir. Bu disiplinlerin kitap kapağı tasarımlarına etkilerini, kuşaklararası bağlamda hem dünya hem Türkiye'deki beş kuşak grafik tasarımcının eserlerine yer vererek ele alan tezin; grafik tasarım alanına, konuyu bu başlıklar altında inceleyen kaynakların azlığı sebebiyle, literatür bazında katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Kuşaklararasında farklılık gösteren grafik tasarım anlayışının; kitap kapaklarına, dolayısıyla da tüketici sıfatını alan okurların satın alma eylemlerine yansımalarının Can Yayınları özelinde incelenmesi, bu tezin temel konusudur. Tez konusunun üzerinde ilerleyeceği yayınevi olarak Can Yayınları'nın seçilme sebebi, yayınevinin; iki kuşağı temsil etmesi, kuşaklararası geçişte klasik beyaz kapak tasarımına grafik ve iletişim tasarımına ağırlık veren yeni nesil kapak tasarımı alternatiflerini ekleyerek zamanın gerektirdiği değişimlere ayak uydurması ve bu değişimlerin pozitif sonuçlarına özellikle aldığı ulusal ve uluslararası ödüllerle kavuştuğu görülen, köklü ve tanınmış bir yayınevi olmasıdır. Kitap kapağı tasarımlarının okur eylemleri üzerindeki etkilerini, daha önce yapılmış bazı istatistiksel çalışma bulguları eşliğinde inceleyen çalışmada; yayınevinin klasik beyaz ve yeni nesil kapak tasarımları karşılaştırılarak gerek biçim içerik uyumu gerek resimsel grafik ögeleri ve gerekse grafik tasarım ilkeleri bağlamında analiz edilmiştir. Toplanan istatistiksel veriler ve yapılan kapak analizlerinden elde edilen bulgular aracılığıyla; kuşaklararası tasarım anlayışı ve tüketim alışkanlıkları farkı gözetilerek tasarlanacak kitap kapaklarının, yayınevlerine başarı, yeni okur ve satış rakamlarında ivme kazandırabileceğini göstermek tezin amacıdır. Can Yayınları'ndan çıkan, çoğu ödül almış kapaklara sahip 11 adet kitabın, yeni nesil kapak ve eski veya yeni basım klasik beyaz kapak versiyonları bir arada olmak üzere toplam 22 adet kapağının tasarımlarına dair yapılan analizler ve çalışmada yer alan veriler incelendiğinde; kitabın renk, tipografi, illüstrasyon, sanat eserleri, fotoğraf, klasik tarz, minimal tasarım, kolaj, grafik mizah ve soyutlamalar gibi farklı üsluplardan beslenen tüm biçimsel ve biçim içerik uyumu, denge, hiyerarşi, kompozisyon bütünlüğü gibi diğer tüm tasarımsal özelliklerinin yarattığı olumlu izlenimlerle okurun satın alma niyetini pozitif yönde etkilediği ve kitap satışlarını arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca Can Yayınları özelinde tanık olduğumuz kuşaklararası çatışmanın, kuşaklararası tasarım farkını doğurarak aslında okurların lehine bir sonuç yarattığı görülmektedir. Elde edilen sonuçların; özellikle kitap pazarlamacıları, yayınevleri ve kapak tasarımcılarına, kuşakların kendilerine has özelliklerini ve kapak tasarımlarından beklentilerini doğru gözlemleyerek, kuşaklararası değişkenlik gösteren satın alma eğilimlerini belirleyen tüketim faktörlerini dikkate almaları gerektiğini ve ancak bu yolla tasarlanacak kapaklarla hedef kitleye doğru şekilde ulaşılarak kitap satış grafiklerinde pozitif gelişmeler yaşanabileceğini göstermesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Graphic art, which undertakes the task of successfully conveying the meanings it produces by interpreting the culture of its time to the members of its own generation, has served different design disciplines throughout its history. The thesis, which examines the effects of these disciplines on book cover designs by including the works of five generations of graphic designers both in the world and in Turkey in an intergenerational context, is thought to make a contribution to the field of graphic design in terms of literature due to the scarcity of sources examining the subject under these titles. The main subject of this thesis is to examine the reflections of the understanding of graphic design that differs between generations on book covers, and therefore on the purchasing actions of readers who take the title of consumer, specifically with the case of Can Publications. The reason why Can Publications was chosen as the publishing house on which the thesis subject will proceed is that the publishing house represents two generations, keeps up with the changes required by the time by adding new generation cover design alternatives that emphasize graphic and communication design to the classic white cover design in the transition between generations, and is a well-established and well-known publishing house that has achieved the positive results of these changes, especially with the national and international awards it has received. In this study, which examines the effects of book cover designs on reader actions, accompanied by the findings of some previous statistical studies; the classic white and new generation cover designs of the publishing house are compared and analyzed in terms of form-content harmony, pictorial graphic elements and graphic design principles. The aim of the thesis is to show that book covers designed by considering the difference in intergenerational design understanding and consumption habits can provide publishing houses with success, new readers and acceleration in sales figures through the collected statistical data and the findings obtained from the cover analyses. When the analyzes made on the designs of a total of 22 covers, including the new generation covers and old or new edition classic white cover versions of 11 books published by Can Publishing, most of which have award-winning covers, and the data in the study are examined; It has been concluded that the positive impressions created by all the formal and form-content harmony, balance, hierarchy, compositional integrity and other design features of the book, which are nourished by different styles such as color, typography, illustration, artwork, photography, classical style, minimal design, collage, graphic humor and abstractions, positively affect the reader's purchase intention and increase book sales. In addition, it is seen that the intergenerational conflict that we witnessed in the case of Can Publications actually creates a result in favor of the readers by creating a design difference between generations. The results obtained are aimed to show especially book marketers, publishing houses and cover designers that they should take into account the consumption factors that determine the purchasing tendencies that vary between generations by observing the unique characteristics of the generations and their expectations from cover designs correctly, and that positive developments can only be experienced in book sales graphics by reaching the target audience correctly with covers designed in this way.