Skleral fiksasyon sonrası ön segment yapılarının değerlendirilmesi
Evaluation of anterior segment structures after scleral fixation surgery
  1. Tez No: 948361
  2. Yazar: AHMET İSPİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ HAKİM REYHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA YÜKSEKYAYLA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu prospektif çalışmada, modifiye Yamane tekniği ile skleral fiksasyon cerrahisi uygulanan hastalarda, cerrahinin görme keskinliği, göz içi basıncı, korneal topografik parametreler ve endotel hücre sağlığı üzerindeki etkilerinin ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Harran Üniversitesi Göz Hastalıkları Kliniği'nde yetersiz kapsül desteği nedeniyle skleral fiksasyon cerrahisi uygulanan 34 hastanın 34 gözü çalışmaya dahil edildi. Prospektif bir çalışma olarak planlandı. Hastalar; Skleral Fiksasyon(afaki), fakoemülsifikasyon ile kombine ve intraoküler lens değişimi ile kombine skleral fiksasyon gruplarına ayrıldı. Ameliyat öncesi ve sonrası 1. ve 3. ayda en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, göz içi basıncı, kornea topografisi (Pentacam), speküler biyomikroskopi (Nidek CEM-530) ve diğer ön segment parametreleri değerlendirildi. İstatistiksel analizler SPSS 28.0 kullanılarak yapıldı. Bulgular: Ameliyat sonrası 1. ve 3. ayda en iyi düzeltilmiş görme keskinliği anlamlı olarak arttı. Göz içi basıncı genel olarak değişmezken, fakoemülsifikasyon ile kombine grupta anlamlı düşüş gözlendi. Korneal topografik parametreler (Belin/Ambrosio indeksi, Q-değeri, K1, K2, Km) değerlerinde anlamlı değişiklik görülmedi; ancak 1. ayda Kmax ve anterior korneal astigmatizma değerlerinin fakoemülsifikasyon ile kombine grupta anlamlı arttığı görüldü. Kornea volümü 1. ayda genel grup ve fakoemülsifikasyon grubunda anlamlı arttı. Ön kamara volümü ve iridokorneal açı fakoemülsifikasyon grubunda anlamlı artış gösterdi. Endotel hücre sayısı, hekzagonalite ve varyasyon katsayısı tüm gruplarda anlamlı değişim gösterdi; fakoemülsifikasyon grubunda endotel kaybı daha yüksekti. Sonuç: Modifiye Yamane tekniği ile gerçekleştirilen skleral fiksasyon cerrahisi, görme keskinliğini iyileştirirken, korneal topografik parametrelerde minimal değişikliklere neden olmuştur. Fakoemülsifikasyon ile kombine cerrahi, ön segment parametreleri ve endotel sağlığı üzerinde daha belirgin etkiler göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This prospective study aimed to comprehensively evaluate the effects of scleral fixation surgery using the modified Yamane technique on visual acuity, intraocular pressure , corneal topographic parameters, and endothelial cell health. Materials and Methods: The study included 34 eyes of 34 patients who underwent scleral fixation surgery due to insufficient capsular support at Harran University Ophthalmology Clinic. The study was designed prospectively. Patients were divided into three groups: scleral fixation (aphakia), combined phacoemulsification with scleral fixation, and combined intraocular lens exchange with scleral fixation. Best-corrected visual acuity , intraocular pressure, corneal topography (Pentacam), specular microscopy (Nidek CEM-530), and other anterior segment parameters were assessed preoperatively and at 1 and 3 months postoperatively. Statistical analyses were performed using SPSS 28.0. Results: Best-corrected visual acuity significantly improved at 1 and 3 months postoperatively. Intraocular pressure remained generally unchanged, but a significant decrease was observed in the phacoemulsification group. Corneal topographic parameters (Belin/Ambrosio index, Q-value, K1, K2, Km) showed no significant changes; however, Kmax and anterior corneal astigmatism significantly increased in the phacoemulsification group at 1 month . Corneal volume significantly increased at 1 month in the overall group and the phacoemulsification group. Anterior chamber volume and iridocorneal angle significantly increased in the phacoemulsification group. Endothelial cell count, hexagonality, and coefficient of variation showed significant changes in all groups , with greater endothelial loss in the phacoemulsification group. Conclusion: Scleral fixation surgery using the modified Yamane technique improved visual acuity with minimal changes in corneal topographic parameters. Combined phacoemulsification with scleral fixation had more pronounced effects on anterior segment parameters and endothelial health. This prospective study contributes to the limited literature evaluating the effects of scleral fixation on anterior segment structures.