Diş hekimlerinin restoratif tedavi uygulamalarına bakış açısı
Dentists' perspective on restorative treatment practices
- Tez No: 948360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN AKGÜL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Amaç: Diş hekimleri tarafından gerçekleştirilen restoratif tedavilerin çeşitliliğinin, koruyucu uygulamaların kapsamının ve toplanan verilerin sistematik olarak değerlendirilmesinin; ağız-diş sağlığı hizmetlerinin sunulması ve gerek duyulduğunda yeniden düzenlenmesinde belirleyici bir rolü vardır. Bu unsurlar, yalnızca klinik tedavi süreçlerinin kalitesini artırmakla kalmaz, aynı zamanda hizmetlerin uzun vadeli verimliliğini ve lisans eğitiminin de temel dayanak noktalarından birini oluşturur. Ayrıca hekimlerden elde edilen istatistiksel veriler, güncel tedavi yöntemleri ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda hekimlerin kendi bulundukları konum hakkında da bilgi sahibi olmalarını sağlar. Bu nedenle; Türkiye'de aktif olarak çalışmakta olan diş hekimlerinin restoratif tedavilerdeki bakış açıları hakkında bilgi sahibi olabilmek amacıyla bir anket metni hazırlanmıştır. Yöntem: Anket metni toplam 27 soru ve iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde diş hekimlerinin demografik özellikleri hakkındaki sorular yer alırken; ikinci bölümde hekimlerin restoratif tedaviler sırasında kullandıkları materyaller, uyguladıkları tedaviler, koruyucu uygulamalar, restoratif diş hekimliği kursları ve hasta motivasyonu hakkındaki sorular yer almıştır. Verilerin incelenmesinde Pearson Ki Kare Testi uygulanmış ve analiz sonuçları aynı zamanda frekans (n) ve yüzde (%) şeklinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Restorative treatments performed by dentists, preventive practices, and systematic evaluation of collected data play a decisive role in providing and reorganizing oral and dental health services when necessary. These elements improve the quality of clinical treatment processes and the long-term efficiency of services, forming one of the main pillars of undergraduate education. Additionally, statistical data obtained from dentists informs them of their position in relation to current treatment methods and technological developments. Therefore, a questionnaire was prepared to obtain the perspectives of practicing dentists in Turkey on restorative treatments. Method: The 27-question questionnaire had two sections. The first part included questions about the dentists' demographic characteristics, and the second part included questions about the materials they use during restorative treatments, the treatments they perform, preventive applications, restorative dentistry courses, and patient motivation. The Pearson Chi-Square Test was applied to analyze the data, and the results were presented as frequencies (n) and percentages (%).