Soyut resimde güncel bir yaklaşım olarak duyguların dışavurumu ve rengin terapötik etkisi
Expression of emotions and the therapeutic effect of color as a comtemporary approach in abstract painting
- Tez No: 948404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA ÖZ ÇELİKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Soyut resim, başlangıçta sadece teknik bir yenilik olarak görülse de zamanla derin felsefi ve estetik boyutlarıyla sanat dünyasında kalıcı bir yer edinmiştir. Hem görsel hem de düşünsel bir deneyim sunarak, izleyiciyi hem kendisiyle hem de sanatla daha yoğun bir ilişkiye davet eder. Soyut resim sanatı, geleneksel resim anlayışından farklı olarak, doğrudan gözlemlerden ya da gerçek dünyadan ilham almak yerine, duyguları, düşünceleri ve soyut formları ifade etmeye odaklanır. Bu sanat türü, 20. yüzyılın başlarında özellikle Avrupa ve Amerika'da büyük bir dönüşüm geçirmiştir. Soyut sanat, bazen sadece gözlemlerle değil, zihinsel süreçlerle de şekillenir. Bazı sanatçılar, esin kaynaklarını daha derin bir felsefi düşünceden alır, bu da soyut sanatın daha soyut bir düşünsel boyut kazanmasına yol açar. Soyut sanatçılar, renklerin sadece görsel değil, aynı zamanda duygusal ve psikolojik etkilerini de keşfetmişlerdir. Örneğin, kırmızı renginin tutku ve enerjiyi, mavi renginin ise huzur ve sakinliği çağrıştırdığı düşünülür. Soyut resim sanatçıları sıklıkla duygusal hallerini eserlerine yansıtmışlardır. Örneğin, Mark Rothko' nun eserleri, genellikle yoğun duygusal ifadeler içerir, ve sanatçının kişisel hüzünlü ruh haline atıfta bulunur. Soyut sanatın kabul görmesi döneminde oldukça zaman almıştır. İlk başta, soyut resim büyük eleştiriler almış ve birçok sanatseverin gözünde anlaşılmaz kabul edilmiştir. Ancak zamanla, sanat dünyasında bu akım kendine önemli bir yer edinmiştir. Soyut sanat, herhangi bir kültüre ya da belirli bir zamana ait olmayacak şekilde evrensel bir dil oluşturmuştur. Renkler, şekiller ve formlar, bilinçaltı bilgi repertuvarları her kültürde farklı anlamlar taşısa da, soyut sanat tüm insanları bir araya getiren bir ifade biçimi haline gelmiştir. Soyut resim, kişilerin kendilerini ifade etmeleri ve duygusal durumlarını dışa vurabilmeleri, bilinçaltında olan imgeler açısından etkili bir araçtır. Özellikle kelimelerle ifade edilemeyen, karmaşık duygular soyut sanatla somut hale getirilebilir. Bir kişi, soyut bir resmi yaratarak ya da izleyerek içsel dünyasındaki stres, kaygı veya travmalarla yüzleşebilir. Bu süreç, sanatın terapiye dönüştüğü anlardan biridir. Bu sebeple de dışavurumcu sanat terapisi ve hareket terapisi pratiklerinde ''soyut sanat'' uygulamalarından sıklıkla faydalanılmaktadır. Bu araştırmada soyut sanatın aslında sadece bir akım olmadığını, insanın algısal ve düşünsel yapının hakim olduğu aktarılmıştır. Soyut sanatın evrensel ve zamansız kalması konusunda ifade edilerek insanın içsel dünyasını dışa vurması hususunda dikkat çekmeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
Abstract art, although it was perceived as a technical inovation initially, has gradually established a permanent place in the world of establised a permanent place in the world of art with its profound philosophical and aesthetic depths. While offering both visiual and intellectual exprerience, it invites the viewer to a profound interaction with themselves and the art it self. Being different from the traditional painting, it does not directly derive inspiration directly from observations or the real world but aims on expressing emotings, ideas, and abstract concepts. This is from, especially in Europa and America, underwent a profound transformation at the beginning of the 20th century. Abstract art often shaped not only by observations but also by mental process. Some artists draw their inspiration from deeper philosophical reflections, adding a more intellectual dimension to abstraction. Abstract painters have explored the effects of colors not only vissually but also emotionally and psychologically. For instance, the color red is thought to evoke passion and energy, while blue symbolizes tranquility and calmness. Abstract artist frequently reflected their emotional states in their works. For example, Mark Rothko's paintings often convey intense emotional expressions, referencing the artist's personal melancholic state. In its time, the acceptance of abstract art look a considerable amount of time. In the early stages, it received significant criticism and was regarded as incomprehensible by several art enthusiasts. However, gradually, this movement gained an important place in the art world. Abstract art, established a universal language that do not belong to any culture or era. While colours, shapes and forms and subconscious knowledge carry different meanings, abstract art has become a from of expression that unites people accross the globe. Abstract art, is an effective tool for individuals to express themselves and externalize their emotinal conditions and comcepts about subconcious imagery. Particulary the complex emotions that can not be stated with words can be materialized with abstract art. By creating or observing and abstract painting, a person can face inner stress, anxiety, or trauma. This process is one of the moments that art transforms into thearpy. For his reason, expressive art therapy and movement therapy techniques usually utilize abstract art practices. This study conveys that abstract art is not merely a movement but rather a manifestation of the dominance of human perception and cognitiion. It aims ho highlight the expression of the inner world of individals, emphasizing the universality and timelessness of abstract art.