Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihadında taraf devletlerin pozitif yükümlülükleri kapsamında takdir marjının kırılgan gruplar bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of the margin of appreciation in the context of vulnerable groups in the context of the positive obligations of states parties in the case law of The European Court Of Human Rights
  1. Tez No: 948405
  2. Yazar: DENİZ KARADAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİRE ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Çalışmamızda kırılgan bireyler için taraf devletlere getirilen pozitif yükümlülüklerde takdir marjının sınırlarının var olup olmadığı var ise bu sınırların nasıl belirlendiği sorusu yanıtlanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla birinci bölümünde pozitif yükümlülükler ele alınmıştır. Pozitif yükümlülükler, kırılgan bireylerin insan haklarının gerçekleşmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Birinci bölümün ilk alt bölümünde pozitif yükümlülüklerin kavramsal çerçevesi ve tarihsel gelişimi incelenmektedir. AİHS m.1'den temelini bulan pozitif yükümlülükler öğretide maddi ve usuli boyutu olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Birinci bölümün ikinci alt bölümünde bu ayrım ele alınmaktadır. AİHM içtihadıyla gelişen pozitif yükümlülükler, dört farklı araçla belirlenmektedir. Bunlar; adil denge testi, makul bilgi ve araçlar, etkili koruma ve emsal kararlara dayanmadır. Bu araçlar da çalışmamızın birinci bölümünün üçüncü alt bölümünde ele alınmaktadır. İkinci bölümde takdir marjı doktrini ele alınmaktadır. Takdir marjı taraf devletlere bırakılan hareket alanı olarak tanımlanabilir. Takdir marjı doktrini, yakın zamanda AİHS metnine eklenmiş ve AİHM içtihadıyla gelişmiş önemli bir kavramdır. Bu bağlamda ikinci bölümün birinci alt bölümünde kavramsal çerçevesi ve ikinci alt bölümünde tarihsel gelişimi incelenmektedir. Çalışmamızın ikinci bölümünün üç alt bölümündeki incelememiz sonucunda takdir marjının sınırları belirlenirken üç faktörün rol oynadığı belirlenmiştir. Bunlar; hakkın tehlikede olan niteliği, ikincillik ve daha iyi konumda olma ve Avrupa Konsensüsüdür. İkinci bölümün dördüncü alt bölümünde ise öğretide tanımı ve sınırlarının belirsizliği nedeniyle getirilen eleştiriler incelenmiştir. Kırılganlık, birçok yazar tarafından farklı biçimlerde tanımlamaktadır. Çalışmamızın üçüncü bölümünün birinci alt bölümünde bu tanımlar incelenmiştir. Kırılganlık kavramı aynı zamanda AİHM içtihadını da etkilemiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünün ikinci alt bölümünde AİHM içtihadında kırılganlık kavramı incelenmiştir. Bu açıklamaların ardından çalışmamızın üçüncü bölümünün üçüncü alt bölümünde kırılgan bireylere ilişkin olarak taraf devlete getirilen pozitif yükümlülüklerde takdir marjının sınırları hususunda birtakım eleştiri ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In our study, we have tried to answer the question of whether there are limits to the margin of appreciation in the positive obligations imposed on States Parties for vulnerable individuals, and if so, how these limits are determined. For this purpose, positive obligations are discussed in the first section. Positive obligations play an important role in the fulfilment of the human rights of vulnerable individuals. The first sub-section of the first chapter examines the conceptual framework and historical development of positive obligations. Positive obligations, which find their basis in Article 1 of the ECHR, are divided into two in the doctrine: substantive and procedural. The second sub-section of the first chapter discusses this distinction. Positive obligations, which have developed through the case-law of the ECtHR, are determined by four different tools. These are the fair balance test, the reasonable knowledge and means test, effective protection and relying on precedent. These instruments are discussed in the third sub-section of the first part of our study. The second section discusses the margin of appreciation doctrine. The margin of appreciation can be defined as the room for maneuver left to the state parties. The margin of appreciation doctrine is an important concept that has recently been added to the text of the ECHR and developed through the case law of the ECtHR. In this context, its conceptual framework is examined in the first sub-section of the second part and its historical development in the second sub-section. As a result of our examination in the three sub-sections of the second part of our study, it has been determined that three factors play a role in determining the limits of the margin of appreciation. These are; importance of the Convention issue at stake, subsidiarity and better position and the European Consensus. In the fourth sub-section of the second part, the criticisms raised in the doctrine due to the ambiguity of its definition and limits are examined. Vulnerability is defined in different ways by many authors.The first sub-section of the third part of our study examines these definitions. The concept of vulnerability has also influenced the case-law of the ECtHR. In the second sub-section of the third part of our study, the concept of vulnerability in the case-law of the ECtHR is analyzed. Following these explanations, in the third sub-section of the third part of the third part of our study, some criticisms and suggestions are presented regarding the limits of the margin of appreciation in the positive obligations imposed on the state party in relation to vulnerable individuals.