İnsan hakları perspektifinden rohingyaların eğitim hakkı
Rohingya's right to education from a human rights perspective
  1. Tez No: 948407
  2. Yazar: FAWZI FAWZI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLNİHAL AHTER YAKACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası ve Mukayeseli Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Eğitim hakkı, bireylerin gelişimi ve toplumsal kalkınma açısından temel bir insan hakkıdır. Ancak Rohingya halkı, Myanmar'da maruz kaldıkları sistematik ayrımcılık ve zulüm nedeniyle bu haktan mahrum bırakılmaktadır. Ayrıca, Bangladeş, Pakistan, Malezya ve Hindistan gibi sığındıkları ülkelerde de hukuki ve sosyal engellerle karşılaşmaktadırlar. Bu durum, Rohingya halkının eğitim fırsatlarını kısıtlayarak toplumsal ve ekonomik entegrasyonlarını zorlaştırmaktadır. Bu çalışma, Rohingya halkının eğitim hakkına erişimini engelleyen hukuki, idari, ekonomik, sosyal ve kültürel faktörleri analiz etmeyi ve bu faktörlerin eğitim fırsatları üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, bu engellerin aşılmasına yönelik çözüm önerilerinin etkinliği ele alınmaktadır. Eğitim hakkına dair uluslararası sözleşmelerin teorik analizi yapılmış ve Rohingya halkının yaşadığı 12 ülkenin yaşam koşulları ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Ayrıca, diaspora topluluklarındaki Rohingya bireyleriyle gerçekleştirilen anket çalışmasından elde edilen veriler, betimsel istatistik yöntemleri aracılığıyla değerlendirilmiştir. Araştırma, Rohingya halkının eğitim hakkına erişimini engelleyen faktörler nelerdir? Rohingya halkının eğitimini nasıl etkilemektedir? Eğitim fırsatlarının artırılması için hangi çözüm önerileri geliştirilebilir? Soruların cevabını aramaktadır. Araştırma sonuçlarına göre, yasal statü yani kimlik belgelerinin eksikliği ve diplomaların denklik sorunları Rohingya halkının eğitime erişiminde en önemli engeller arasında yer almaktadır. Ayrıca, göçmen kamplarındaki zorluklar, hareket kısıtlamaları ve ekonomik zorluklar nedeniyle birçok çocuk eğitimden uzaklaşmakta, çalışmaya zorlanmaktadır. Sosyal ve kültürel faktörler, özellikle dil engeli öğrencilerin akademik başarısını olumsuz etkilemektedir. Araştırma, uluslararası iş birliğinin güçlendirilmesi, kamplardaki eğitim altyapısının geliştirilmesi ve kültürel uyum konularında eğitilmesi gerektiğini önermektedir. Ayrıca, Rohingya halkının maruz kaldığı zulmün sona erdirilmesi ve bu mazlum toplumun sessiz çığlığının dünyaya duyurulması için daha geniş çaplı girişimlerin başlatılması gerektiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Education is a fundamental human right that is vital for individual development and societal progress. However, the Rohingya community has been denied this right due to systematic discrimination and persecution in Myanmar. Furthermore, in the countries where they have sought refuge such as Bangladesh, Pakistan, Malaysia, and India they encounter legal and social barriers. These challenges limit the Rohingya people's access to educational opportunities and complicate their social and economic integration. This study aims to analyze the legal, administrative, economic, social, and cultural factors that hinder the Rohingya people's access to education and evaluate their impact on educational opportunities. Furthermore, the study addresses the effectiveness of proposed solutions to overcome these barriers. A theoretical analysis of international conventions on the right to education was conducted, and the living conditions of Rohingya individuals in 12 countries were examined. In addition, a survey was conducted with members of the Rohingya diaspora, and the collected data were analyzed using descriptive statistical methods. The research seeks to answer the following questions: What factors hinder the Rohingya people's access to education? How do these factors affect their education? What solutions can be proposed to improve educational opportunities for the Rohingya people? The findings indicate that the lack of legal status, particularly the absence of identification documents and issues related to diploma recognition, are among the most significant obstacles to educational access for the Rohingya people. Furthermore, challenges within refugee camps, movement restrictions, and economic hardships force many children to abandon their education and engage in labor. Social and cultural factors, particularly language barriers, also negatively impact students' academic performance. The study recommends strengthening international cooperation, improving educational infrastructure in refugee camps, and promoting cultural adaptation programs. Additionally, it emphasizes the need for broader initiatives to end the persecution faced by the Rohingya people and to raise global awareness about the silent cries of this oppressed community.