منهج عبد الحميد طهماز وجهوده في تفسيره 'التفسير الموضوعي لسور القرآن العظيم'
Abdülhamid Tahmazın 'Et-Tefsırul – Mevzüi lı – Suveril-Kuranil-Azim' adlı tefsirindeki yönteni
  1. Tez No: 948411
  2. Yazar: RAHMEH MOUSA ABDULLAH ALHAJ ALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN KAHVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırma, yazar Abdülhamid Tahmaz'ın“Kur'an-ı Kerim Surelerinin Konulu Tefsiri”adlı tefsirindeki yöntemini ele almaktadır. Birinci bölümde, konunun seçilme nedenleri, önemi, tefsirin, önceki çalışmalar arasındaki konumu ve yazarın karşılaştığı başlıca zorluklar ele alınmıştır. İkinci bölümde, yazarın akademik ve mesleki hayatı ile birlikte yaşadığı sosyal ve siyasi atmosfer incelenmiştir. Üçüncü bölüm, araştırmanın temelini oluşturmaktadır ve yazarın tefsirde izlediği genel yöntem, tefsirinde öne çıkan Kur'an ilimleri ve ele aldığı konular gibi çeşitli açılardan yöntemini incelemektedir. Bu konular arasında bilimsel tefsir, güncel fıkhi meseleler ve hâlâ araştırmacılar ve müfessirler arasında tartışılan diğer modern meseleler yer almaktadır. Dördüncü ve son bölümde, bu tefsirin öne çıkan özellikleri, bazı eleştiriler ve düzeltme önerileri ele alınmış, ardından ulaşılan önemli sonuçlarla araştırma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research discusses the methodology of the writer Abdul Hamid Tahmaz in his interpretation“Thematic Interpretation of the Surahs of the Great Quran”. The first chapter explores the reasons for choosing the topic, its significance, the added scientific value, previous studies, and the main difficulties faced by the researcher. The second chapter delves into the writer's academic and professional life, as well as his social and political background. The third chapter, which forms the core of the research, examines the writer's methodology in interpretation from various perspectives, such as the general approach he followed, the Quranic sciences that emerged in his interpretation, and the issues he addressed, including scientific interpretation, contemporary jurisprudential issues, and other modern topics that continue to be debated among scholars and interpreters. The fourth and final chapter highlights the distinctive features of this interpretation, along with some critiques and observations, concluding with the key findings of the research.