Investigation of unmanned aerial vehicle test pilot training
İnsansız hava aracı test pilotu eğitiminin incelenmesi
  1. Tez No: 948413
  2. Yazar: AHMET EMRE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CANBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
İnsansız Hava Araçları (İHA), başlangıçta askeri amaçlarla geliştirilmiş olup günümüzde farklı sektörlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Artan İHA projeleri, nitelikli test pilotlarına duyulan ihtiyacı artırmıştır. Büyük ölçekli İHA'lar, hava sahası prosedürleri, uçuş ekibi gereklilikleri, bakım ve eğitim süreçleri açısından insanlı hava araçlarına benzerlik göstermekte ve test uçuşlarının özel eğitim almış test pilotları tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ancak, ulusal veya uluslararası düzeyde İHA test pilotluğu için standart bir düzenleme bulunmamaktadır. Mevcut eğitim programları, sektöre yeni katılan bireylere temel bilgi kazandırmayı amaçlayan kısa süreli kurslardan oluşmaktadır. Eğitim süreçlerinin standartlaştırılması, test pilotlarının yeterliliklerini artırılması ve uçuş emniyeti açısından önem arz etmektedir. Bu çalışma, insanlı hava araçları için geliştirilen Kategori 2 test pilotu eğitim modelinin İHA test pilotu eğitimine uyarlanabilirliğini değerlendirmektedir. Araştırmada, Kategori 2 modelinin içeriği ve gereklilikleri incelenerek İHA test pilotu eğitimine yönelik bir çerçeve oluşturulması amaçlanmaktadır. Araştırma yöntemi kapsamında, İHA sistemleri ve bileşenlerine ilişkin kapsamlı bir literatür taraması gerçekleştirilmiş; uçuş test yönetimi süreçleri, uluslararası havacılık düzenlemeleri ve mevcut test pilotu eğitim programları doküman analizi yöntemiyle incelenmiştir. Mevcut İHA test pilotu eğitim programları karşılaştırmalı analiz yoluyla değerlendirilmiş ve Kategori 2 modeline dayalı bir eğitim çerçevesi önerilmiştir. Bulgular, Kategori 2 modelinin İHA test pilotu eğitimi için uygun olduğunu göstermektedir. Sektör paydaşlarıyla iş birliği içinde yapılandırılacak ve uluslararası havacılık otoriteleri tarafından onaylanacak bir eğitim programı oluşturulması önerilmektedir. Bu yaklaşım, İHA test pilotları için standartlaşmış eğitim süreçleri oluşturmayı ve uçuş emniyetini artırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Unmanned Aerial Vehicles (UAVs) are remotely operated systems initially developed for military use, now widely applied across various fields. The rising demand for UAV projects has increased the need for skilled UAV test pilots. Large-scale UAVs, similar to manned aircraft in airspace procedures, crew requirements, maintenance, and training, require specialized test pilots. However, no standardized regulation exists for UAV test pilots at national or international levels. Existing training programs are short-term courses focusing on basic knowledge and industry awareness rather than comprehensive skill development. Standardizing UAV test pilot training is essential to ensure competency and safety. This study evaluates the applicability of the Category 2 manned aircraft test pilot training model to UAVs. It examines the content and requirements of the Category 2 model to establish a framework for its adaptation to UAV test pilot training. The research methodology includes a literature review on UAV systems, flight test management processes, document analysis of, international aviation regulations, and existing test pilot training programs. A comparative analysis of global UAV test pilot training programs was conducted, leading to a proposed framework based on the Category 2 model. Findings indicate that the Category 2 model is suitable for UAV test pilot training. A structured training program, developed in collaboration with industry stakeholders and approved by international aviation authorities, is recommended. This approach aims to meet the growing demand for UAV test professionals, establish standardized training, and enhance aviation safety.