Düşünce – beden biçimi kaynaşması ve mükemmeliyetçiliğin yeme tutumu ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between thought - body shape fusion and perfectionism with eating attitude
- Tez No: 948426
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CUMHUR AVCİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada düşünce – beden biçimi kaynaşması ve mükemmeliyetçiliğin yeme tutumu ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın diğer bir amacı ise yeme tutumunu yordayan değişkenlerin tespit edilmesidir. Araştırma 18- 65 yaş arasında 636 gönüllü katılımcı ile yürütülmüştür. Araştırmada Yeme Tutum Testi Kısa Formu (YTT-26), Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği, Düşünce - Beden Biçimi Kaynaşması Ölçeği ve araştırmacı tarafından oluşturulan demografik bilgi formu kullanılmıştır. Toplanan veriler IBM SPSS (25. versiyon) ile analiz edilmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalar Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H testi ile, değişkenler arası ilişkiler Pearson Korelasyon Analizi ile ve yordayıcı analizler Hiyerarşik Çoklu Regresyon Analizi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Korelasyon analizi sonucunda yeme tutumu ile düşünce – beden biçimi kaynaşması ve mükemmeliyetçilik arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Bunun yanında bozulmuş yeme tutumuna sahip olan katılımcıların düşünce - beden biçimi kaynaşması ve mükemmeliyetçilik düzeylerinin normal yeme tutumuna sahip bireylerden anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu bulunmuştur. Regresyon analizi sonucunda cinsiyet, beden ağırlığını değerlendirme (kilolu), mükemmeliyetçilik ve düşünce – beden biçimi kaynaşması değişkenlerinin yeme tutumunu yordadığı bulunmuştur. Tüm bu değişkenlerin yeme tutumu varyansının %30'unu açıkladığı gözlemlenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular ilgili literatür çerçevesinde tartışılmış ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between thought-body shape fusion and perfectionism and eating attitudes. Another aim of the study was to determine the variables that predict eating attitudes. The study was conducted with 636 volunteer participants between the ages of 18-65. Eating Attitudes Test Short Form (EAT-26), Frost Multidimensional Perfectionism Scale, Thought-Body Shape Fusion Scale and a demographic information form created by the researcher were used in the study. The collected data were analyzed using IBM SPSS (version 25). Comparisons between groups were performed using Mann Whitney U and Kruskal Wallis H tests, relationships between variables were performed using Pearson Correlation Analysis and predictive analyzes were performed using Hierarchical Multiple Regression Analysis. As a result of the correlation analysis, positive significant relationships were found between eating attitudes and thought-body shape fusion and perfectionism. In addition, it was found that the participants with disordered eating attitudes had significantly higher levels of thought-body shape fusion and perfectionism than those with normal eating attitudes. As a result of the regression analysis, it was found that gender, body weight evaluation, perfectionism and thought-body shape fusion variables predicted eating attitudes. It was observed that all these variables explained 30% of the variance in eating attitudes. The findings obtained in the study were discussed within the framework of the relevant literature and suggestions were given.