Koklear implantlı okul öncesi çocuklarda işitsel dikkat duyusal işlemleme ve davranış parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of auditory attention, sensory processing and behavioral parameters in preschool children with cochlear implants
  1. Tez No: 948460
  2. Yazar: ORHAN EFE GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada 4-6 yaş arası koklear implantlı okul öncesi çocukların, tipik gelişim gösteren çocuklara oranla işitsel dikkat ve duyusal işlemleme becerilerini değerlendirmek amaçlanmaktadır. Çalışmaya 4-6 yaş arasında ek engeli bulunmayan 26 koklear implant kullanıcısı çocuk dahil edilmiştir. İşitsel dikkati değerlendirmek için 48-72 Aylık Çocuklar için Okul Öncesi İşitsel İşlemleme Testi (İŞTE) (Dr. Elif Küçükoğlu ve ark. tarafından geliştirilmiş, geçerlik-güvenirlik çalışmaları yapılmış, standardize edilmiş ölçektir.), duyusal işlemleme ve davranışsal parametreler için Dunn Duyu Profili Testi kullanılmıştır. Hipotezler doğrultusunda yapılan analizler sonucunda koklear implant kullanıcısı çocukların işitsel dikkat puanları aynı yaştaki tipik gelişim gösteren çocuklardan anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. Duyu Profili Testi'nin oral duyusal işlemleme, endurans ve tonus, hareket ve vücut pozisyonu ile ilgili düzenlemeler alanlarında tipik gelişim gösteren akranlarından anlamlı derecede farklı bulunmuştur. Duyusal tepki, düşük endurans/tonus, duyusal girdi arama faktörlerinde ve arayış işleminde anlamlı derecede farklılık bulunmuştur. İŞTE ile Duyu Profili Testi faktörlerinden oral duyusal hassasiyet, algısal ince motor ve arayış işlemi ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Elde edilen sonuçların duyusal işlemlemenin işitsel dikkat ile ilişkisinin araştırılması için fikir oluşturacağı ve doğru işitsel rehabilitasyon programı oluşturma sürecinde faydalı olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the auditory attention and sensory processing skills of preschool children with cochlear implants between the ages of 4-6 compared to typically developing children. 26 children with cochlear implants between the ages of 4-6 without any additional disabilities were included in the study. İŞTE Preschool Auditory Processing Test (a standardized scale developed by Dr. Elif Küçükoğlu et al., and its validity and reliability studies have been conducted.) was used to evaluate auditory attention, and Dunn Sensory Profile Test was used for sensory processing and behavioral parameters. As a result of the analyses made in line with the hypotheses, the auditory attention scores of children with cochlear implants were found to be significantly lower than typically developing children of the same age. The Sensory Profile Test was found to be significantly different from their typically developing peers in the areas of oral sensory processing, endurance and tone, movement and body position-related adjustments. A significant difference was found in the sensory response, low endurance/tone, sensory input search factors and search process. A statistically significant relationship was found between İŞTE and the Sensory Profile Test factors of oral sensory sensitivity, perceptual fine motor and search process. It is thought that the results obtained will provide an idea for the investigation of the relationship between sensory processing and auditory attention and will be useful in the process of creating a correct auditory rehabilitation program.