Normal işiten ve koklear implant kullanan çocukların duygu ifadelerini tanıma becerilerinin karşılaştırılması
Comparison of children with normal hearing and cochlear implant on the ability of recognition of emotion expressions
  1. Tez No: 267347
  2. Yazar: FİLİZ ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ŞEBNEM SEVİNÇ, PROF. DR. SONER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmamızda normal işiten ve koklear implant kullanan 4-6 yaşları arasındaki çocuklar duygu ifadelerini tanıma becerileri açıcısından karşılaştırılmışlardır. Bu amaçla, Hacettepe Üniversitesi, Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı, Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı'na bağlı olan İşitme Konuşma Eğitim Merkezinde takip edilen 30 koklear implantlı çocuk ve okul öncesi eğitime devam eden 30 normal işiten çocuk değerlendirilmiştir. Ayrıca her iki grupta; duygu ifadelerini tanıma becerilerine etkisi olacağı düşünülen faktörlerin değerlendirilmesi için, Aile İşlevleri Değerlendirme Ölçeği, Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği ve Çocuk Mizaç Ölçeği ile anne ve babalardan bilgi toplanmıştır. Çocukların duygu ifadelerini anlama becerilerini değerlendirmek için beş yüz ifadesi kartı (mutlu, üzgün, kızgın, korkmuş ve şaşırmış) ile çocukların durum içinde duyguları anlama becerilerini değerlendiren her duygu için iki tane olmak üzere toplam 10 senaryo kartı kullanılmıştır. Yapılan karşılaştırma sonucunda, normal işiten çocukların koklear implant kullanan çocuklara göre duygu ifadelerini anlama becerilerinin daha iyi olduğu saptanmıştır. Ancak aile işlevlerinin, ebeveynlerin kaygı düzeylerinin ve çocukların mizaçlarının duygu ifadelerini tanıma becerileriyle ilişkili olmadığı bulunmuştur. Koklear implant kullanan çocukların bu becerilerde gecikmelerinin nedeni, işitsel yoldan duygu ifadelerini öğrenmeye geç başlamaları ve sosyal iletişim açısından zorlukları olmasına bağlanabilir. Ancak literatürdeki diğer araştırmaların da desteklediği gibi işitme kayıplı çocuklar yaşla, farkındalığın artmasıyla ve uygun eğitim programlarının sağlanmasıyla ileriki yaşlarda akranlarıyla benzer düzeye ulaşabilmektedirler. Yeni bir konu olması nedeniyle konunun geliştirilmesi ve yeni çalışmaların yapılması gerekmektedir. Sonuçlara bağlı olarak; koklear implant kullanan çocukların duygu ifadelerinin gelişiminin desteklenmesi ve aileler ile eğitmenlerin bu konuda farkındalıklarının arttırılması önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In our study with normal hearing and cochlear implant children aged 4-6 are compared according to the ability of recognition of emotion expressions. For this purpose, Hacettepe University, Otolaryngology Department, Audiology and Speech Disorders Derpartment, the Hearing and Speech Training Center has been followed 30 children with cochlear implant and normal hearing 30 children who continue to pre-school education were assessed. Moreover, in both groups, for considered impacts on recognizing ability of expressed emoitons are assessed via Family Assessment Device, State-Trait Anxiety Scale and Children?s Temperament Scale and the information was collected from both mothers and fathers. Children express a feeling of understanding to assess the five facial expressions of the card (happy, sad, angry, scared and suprised) with the situation of children in the sense of understanding to evaluate any feelings for two of them a total of 10 scenario cards are used. As a result of comparison, children with normal hearing and cochlear implant compared to express their feelings showed a beter ability to understand. However, family functioning, parents' anxiety levels and children's temperament was not related to their ability to recognize expressions of emotion were found. The reason of delays in those skills could be linked to a late start to learn to express a feeling through hearing and to difficulties in social communication. It also supports other studies in the literature, as hearing loss childrens? age are increasing, awareness is increasing and ensuring appropriate training programs they can reach a smiliar level to their hearing peers. Due to a new subject matter and the new studies are needed to improve. Depending on the results, children who use cochlear implants to support the development of emotion expression and their families and educators to increase awareness on this issue is important.