Müzik entegrasyonlu fonolojik farkındalık programının okul öncesi koklear implant kullanıcıları üzerindeki etkisi
The effect of the music integrated phonological awareness program on preschool cochlear implant users
  1. Tez No: 715280
  2. Yazar: BÜŞRA YILANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Fonolojik farkındalık, kelimelerin faklı ses birimlerinden oluştuğunu fark etme yeteneğidir. Koklear implant kullanan çocuklarda normal işiten akranlarına göre düşük fonolojik farkındalık ve ses ayırt etme becerisi gözlenmektedir. Müzik eğitimleri de ses ayırt etme ve farkındalık becerilerinin artmasına katkı sağlayan eğitimlerdir. Çalışmamızda, müzik entegre edilerek oluşturulan fonolojik farkındalık programının koklear implantlı çocuklar üzerinde etkisini görmek ve çalışma grubunun fonolojik farkındalık becerilerinin eğitim öncesi ve sonrası kontrol grubu ile karşılaştırılması amacıyla 5-6 yaş düzeyinde dil gelişimine sahip olan 23 koklear implant kullanıcısı ve 23 normal işiten katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılara dil değerlendirmesi için TEDİL testi, fonolojik farkındalığı ölçmek için Erken Çocukluk Dönemi Fonolojik Duyarlılık Ölçeği, çalışma grubunun spektral çözünürlüğü ölçmek için SMRT ve işitsel ayırt etme yeteneğini ölçmek için ise MMN testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Phonological awareness is the ability to recognize that words are made up of different phonemes. Compared to their normal hearing peers, children using cochlear implants have lower phonological awareness and sound discrimination skills. Music trainings are also trainings that contribute to the increase of voice discrimination and awareness skills. In our study, 23 cochlear implant users and 23 normal hearing participants with language development at the age of 5-6 were included in aim to observe the effect of the music ıntegrated phonological awareness program on preschool cochlear ımplant users, and to compare the phonological awareness skills of the study group with the control group before and after the training. The TEDIL test was administered to the participants for language assessment, the Early Childhood Phonological Sensitivity Scale to measure phonological awareness, SMRT to measure spectral resolution and MMN tests to measure auditory discrimination ability of the study group.