Bağımsız denetim şirketlerinin kalite yönetim standartlarını uygulama düzeyleri üzerine bir araştırma: İstanbul ili uygulaması
A research on the implementation levels of quality management standards in independent audit firms: Istanbul provincial pratice
- Tez No: 948467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FETHİ DURMUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bağımsız denetim, finansal bilgilerin güvenilirliğini sağlamak ve bu bilgilerin kullanıcılarına doğru kararlar almaları için gereken desteği sunması açısından önem taşımaktadır. Bu süreçte, denetimin kalitesini güvence altına almak hem bağımsız denetim şirketlerinin itibarı hem de finansal raporlamaya duyulan güven açısından kritik bir gereklilik olarak öne çıkmaktadır. Bağımsız denetim faaliyetlerinin belirli bir standardizasyon çerçevesinde yürütülmesi ise Kalite Yönetim Standartlarının uygulanmasıyla mümkün olmaktadır. Ancak, literatür incelendiğinde bu standartların ne ölçüde etkin bir şekilde uygulandığı konusu yeterince incelenmemiştir. Bu çalışmada, İstanbul'da faaliyet gösteren bağımsız denetim şirketlerinin Kalite Yönetim Standartlarını (KYS 1, KYS 2 ve BDS 220) uygulama düzeyleri araştırılmıştır. Araştırma sonucunda bağımsız denetim şirketlerinin Kalite Yönetim Standartlarını uygulama düzeylerinin oldukça yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bağımsız denetçilerin büyük çoğunluğunun Kalite Yönetim Standartları hakkında yüksek bilgi düzeyine sahip olduğu ve bu bilginin şirket içi sürekli eğitimlerle desteklendiği belirlenmiştir. Ancak, şirketlerdeki deneyim dağılımının genç denetçiler lehine yoğunlaşması ve uluslararası şirketlerin görece düşük temsiliyeti, sektörün gelişimine yönelik değerlendirilmesi gereken unsurlar olarak öne çıkmaktadır. Bunun yanı sıra, Kalite Yönetim Standartlarının uygulanma düzeyinin büyük ölçüde deneyim, yetki, şirket içi eğitimler ve şirketin büyüklüğü gibi faktörlerle belirlendiğini; buna karşılık cinsiyet, eğitim düzeyi ve hizmet sunduğu sektör gibi değişkenlerin bu düzey üzerinde sınırlı bir etkiye sahip olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Independent audit is of great importance in terms of ensuring the reliability of financial information and providing the necessary support for the users of this information to make correct decisions. In this process, ensuring the quality of the audit stands out as a critical requirement both in terms of the reputation of independent audit companies and the trust in financial reporting. The execution of independent audit activities within a certain standardization framework is made possible through the implementation of Quality Management Standards. However, when the literature is examined, the extent to which these standards are effectively implemented has not been sufficiently examined. In this study, the implementation levels of Quality Management Standards (QMS 1, QMS 2, and ISA 220) by independent audit firms operating in Istanbul were investigated. As a result of the research, it was determined that the implementation levels of Quality Management Standards by independent audit firms were quite high. In addition, it was found that the vast majority of independent auditors had a high level of knowledge about the Quality Management Standards and that this knowledge was supported by continuous in-house training. However, the concentration of experience distribution in companies in favor of young auditors and the relatively low representation of international firms stand out as elements that should be evaluated in terms of the sector's development. Furthermore, it is observed that the implementation level of Quality Management Standards is largely determined by factors such as experience, authority, in-house training, and the size of the firm; whereas variables such as gender, education level, and the sector in which services are provided have a limited effect on this level.