Tunceli Vecihi Timuroğlu Kütüphanesinde bulunan el yazması cönk
Manuscript conk found in Tunceli Vecihi Timuroğlu Library
- Tez No: 948487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ ALTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Alevilik Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alevilik-Bektaşilik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma; Alevî-Bektaşî geleneğinde önemli bir yer edinmiş şairlerin şiirlerini barındırmaktadır. Cönk'te Hatayî, Nesimî, Pir Sultan Abdal, Virani, Yemini, Kul Himmet, Turabi, Naili, Kalender Abdal, Yesari Baba gibi Alevî-Bektaşî şiir geleneğinin önde gelen isimlerine ait şiirler bulunmaktadır. Nutuk ve nefeslerin yanı sıra Alevî-Bektaşî toplumu ile Sünni inanca sahip topluluklar için önemli bir yere sahip duaların yer aldığı 36 varaktan oluşan edebi ve dini içeriğe sahip olan bir cönktür. Bu Cönk'te, ilâhî aşk, Hazreti Muhammed ve Hazreti Ali'ye bağlılık, Ehl-i Beyt sevgisi, on iki imama duyulan muhabbet, Kerbela faciasına duyulan matem ve Kırklar Meclisi gibi Alevî-Bektaşî inancının temel unsurlarını içermektedir. Cönkteki nefesler Allah aşkını, Din ve inanca dayalı bir irfan anlayışını öne çıkarır. Nutuklarda ise Hazreti Ali'nin velayet makamı, Allah'ın nuru olduğu düşüncesi sıkça vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This work includes poems by poets who have an important place in the Alevi-Bektashi tradition. The Cönk contains poems by leading figures of the Alevi-Bektashi poetry tradition such as Hatayî, Nesimi, Pir Sultan Abdal, Virani, Yemini, Kul Himmet, Turabi, Naili, Kalender Abdal, Yesari Baba. It is a cönk consisting of 36 leaves with literary and religious content, including prayers that have an important place for the Alevi-Bektashi community and Sunni communities, as well as speeches and breaths. This Cönk includes the basic elements of the Alevi-Bektashi belief such as divine love, devotion to Hazrat Muhammad and Hazrat Ali, love for the Ahl al-Bayt, affection for the twelve imams, mourning for the tragedy of Karbala, and the Assembly of the Forty. The breaths in the conk highlight the love of Allah and an understanding of knowledge based on religion and faith. In the speeches, the idea that Hazrat Ali is the authority of sainthood and the light of Allah is frequently emphasized.