Oyun tabanlı sanal gerçeklik telefon uygulamasının hemşirelik öğrencilerinin intestinal stoma ve peristomal cilt bakımına ilişkin bilgi ve becerilerine etkisi
Effect of game-based virtual reality mobile application on the nursing students' knowledge and skills on intestinal stoma and peristomal skin care
- Tez No: 948545
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL CERİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, oyun tabanlı sanal gerçeklik telefon uygulamasının hemşirelik öğrencilerinin intestinal stoma ve peristomal cilt bakımına ilişkin bilgi ve beceri düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma tek kör, randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini ikinci sınıf 197 hemşirelik öğrencisi, örneklemini ise deney grubunda 52 ve kontrol grubunda 52 olmak üzere toplam 104 öğrenci oluşturmuştur. Öğrenciler gruplara bilgisayar destekli randomizasyon programı yardımıyla rastgele atanmıştır. İntestinal stoma ve peristomal cilt bakımına ilişkin beceri uygulaması, kontrol grubuna geleneksel yöntem olan laboratuvarda demonstrasyon ile deney grubuna ise oyun tabanlı sanal gerçeklik telefon uygulaması ile aktarılmıştır. Araştırma verileri; Kişisel Bilgi Formu, İntestinal Stoma ve Peristomal Cilt Bakımı Bilgi Testi, İntestinal Stoma ve Peristomal Cilt Bakımı Beceri Kontrol Listesi aracılığıyla toplanmıştır. Bu çalışmada tanımlayıcı analizler için sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubunun bilgi, beceri ve kalıcılık düzeylerinin karşılaştırılmasında Mann Whitney U Test, Bağımsız Örneklem t Testi ve grup içi değerlendirmede ise Tekrarlı Ölçümlerde Varyans Analizi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of a game-based virtual reality mobile application on nursing students' knowledge and skill levels regarding intestinal stoma and peristomal skin care. The research was designed as a single-blind, randomized controlled experimental study. The population of the study consisted of 197 second-year nursing students, and the sample included a total of 104 students, with 52 assigned to the experimental group and 52 to the control group. The students were randomly assigned to the groups using a computer-assisted randomization program. The skill training related to intestinal stoma and peristomal skin care was delivered to the control group through the traditional method of demonstration in the laboratory, while the experimental group received the training through a game-based virtual reality mobile application. Data were collected using the Personal Information Form, the Knowledge Test on Intestinal Stoma and Peristomal Skin Care, and the Skill Checklist for Intestinal Stoma and Peristomal Skin Care. Descriptive statistics such as frequency, percentage, mean, and standard deviation were used in the analysis. To compare knowledge, skills, and retention levels between the experimental and control groups, Mann-Whitney U Test and Independent Samples t-Test were used, while Repeated Measures ANOVA was used for within-group comparisons. The significance level was set at 0.05.