Basınç haritalama sistemi prototipinin geliştirilmesi
Development of pressure mapping system prototype
  1. Tez No: 948544
  2. Yazar: FATMA UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR TUNCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, bireylerin oturma pozisyonundaki basınç dağılımını belirlemeye yönelik, yerli, düşük maliyetli, taşınabilir, iyonlaştırıcı radyasyon içermeyen, sayısal ve görsel çıktı sunabilen bir Basınç Haritalama Sistemi Prototipi geliştirmekti. Prototip, piezorezistif özellikte esnek sensör plakası kullanılarak tasarlandı, Arduino tabanlı bir mikrodenetleyici sistemi ile entegre edildi. Sensörlerden alınan veriler, USB bağlantısı ile bilgisayara aktarıldı ve Python, Java ve HTML yazılım dilleri kullanılarak geliştirilen özel bir yazılım ile görselleştirildi. Prototip, statik oturma basıncını saniyeler içinde ölçecek ve sonuçları renk kodlu basınç haritası ile pdf formatında kaydedebilecek şekilde planlandı. Ayrıca, prototip hem Windows hem de IOS tabanlı bilgisayarlarda çalışabilen yazılımı ile klinik ve saha uygulamalarında pratik kullanım imkanı sunacak şekilde planlandı. Prototipin performansı ve yazılımın doğruluğu, standart ağırlıklar kullanılarak üç farklı kombinasyonda ve her kombinasyonda on tekrar yapılarak değerlendirildi; elde edilen verilerin standart sapmaları hesaplandı. Geliştirilen prototip, oturma pozisyonundaki basınç dağılımını hızlı ve güvenilir bir şekilde belirledi. Yapılan tekrarlı ölçümler sonucunda, merkez, sağ-sol ve üst-alt bölgelere ağırlıklar yerleştirilerek basınç dağılımı yüzdesel olarak hesaplandı ve elde edilen verilerin standart sapması maksimum %1,69 olarak bulundu. Bu düşük sapma oranı, prototipin ölçüm güvenilirliğinin yüksek olduğunu gösterdi. Bu çalışmada geliştirilen Basınç Haritalama Sistemi Prototipi; oturma pozisyonundaki basınç dağılımını objektif olarak değerlendirebilen, taşınabilir, maliyet etkin, hızlı ve kullanıcı dostu bir sistem olarak planlandı. Geliştirilen prototipin, bireylerde oturma asimetrisini belirleme ve postüral deformite riskinin belirlenmesi ve deformitenin yönetilmesi aşamasında klinik değerlendirme süreçlerine önemli katkılar sağlayabileceği düşünüldü. Klinikte geniş kullanım alanına sahip olabileceği düşünülen prototipin planlanacak ileri çalışmalar ile yaygın kullanımının sağlanmasının özellikle koruyucu fizyoterapi alanında ve hastaların yaşam kalitesi üzerinde olumlu etkisi olacağı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to develop a prototype pressure mapping system that is local, low-cost, portable, ionizing radiation-free, and capable of providing digital and visual output for determining pressure distribution in an individual's sitting position. The prototype was designed using a flexible sensor plate with piezoresistive properties and integrated with an Arduino-based microcontroller system. Data from the sensors was transferred to a computer via a USB connection and visualized using a custom software developed with Python, Java, and HTML programming languages. The prototype was designed to measure static sitting pressure within seconds and record the results in a color-coded pressure map in PDF format. Additionally, the prototype was planned to offer practical application in clinical and field settings with its software compatible with both Windows and iOS-based computers. The performance of the prototype and the accuracy of the software were evaluated using standard weights in three different combinations, with ten repetitions in each combination; the standard deviations of the obtained data were calculated. The developed prototype quickly and reliably determined the pressure distribution in the sitting position. As a result of repeated measurements, the pressure distribution was calculated as a percentage by placing weights in the center, right-left, and top-bottom regions, and the standard deviation of the obtained data was found to be a maximum of 1.69%. This low deviation rate demonstrated the high measurement reliability of the prototype. The Pressure Mapping System Prototype developed in this study was designed as a portable, cost-effective, fast, and user-friendly system capable of objectively evaluating pressure distribution in a sitting position. It is believed that the developed prototype can make significant contributions to clinical evaluation processes in determining sitting asymmetry in individuals and identifying and managing the risk of postural deformities. It is anticipated that the prototype, which is expected to have a wide range of clinical applications, will have a positive impact on the quality of life of patients, particularly in the field of preventive physical therapy, through further studies aimed at ensuring its widespread use.