Kağıt geri dönüşüm atıksularının elektrokimyasal oksidasyon prosesi ile arıtımının incelenmesi
Investigation of treatment of paper recycling wastewater by electrochemical oxidation process
  1. Tez No: 948550
  2. Yazar: NAHİT BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZEN KÜÇÜKÇONGAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kağıt imalat sektörüne ihtiyacın artması ve hammadde kaynaklarının atık kağıt yeniden kullanımına yönelmesi trendi göz önüne alındığında, kağıt üretiminde atık kağıt kullanan bir tesiste oluşan atıksuların yönetiminde çevresel ve ekonomik açıdan en iyi yöntemlerin bulunması ve mevcut yöntemlerin iyileştirilmesinin önemi daha da artacaktır. Bu sektörde, hammadde kaynağı, içeriği, uygulanan üretim yöntemi gibi pek çok değişkene bağlı olarak, oluşan atıksular ülke ve tesis bazında farklı bir kompozisyona sahip olmaktadır. Bu tez çalışmasında, atık kağıttan kağıt-karton üretimi yapan bir tesisten kaynaklanan atıksuların arıtımında elektrokimyasal oksidasyon prosesinin uygulanabilirliği incelenmiştir. Elektrokimyasal oksidasyon prosesinde daha düşük maliyetli ve kolay temin edilebilir paslanmaz çelik ve grafit elektrotlar kullanılmış, ortam şartlarının (reaksiyon süresi, elektrotlara uygulanan potansiyel, elektrotlar arası mesafe), başlangıç pH seviyesinin, elektrolit ilavesinin ve ön arıtım olarak klasik koagülasyon-flokülasyon prosesinin uygulanmasının arıtım verimi üzerindeki etkileri de deneysel olarak incelenmiştir. Elektrokimyasal arıtım prosesinin verimliliği KOİ ve renk parametreleriyle takip edilmiştir. Grafit elektrot çifti ile kıyaslandığında paslanmaz çelik elektrot çifti ile daha yüksek renk ve KOİ giderimi sağlanmıştır. Paslanmaz çelik elektrotlar kullanılarak, atıksuyun orijinal pH değerinde (6.86), 240 dk reaksiyon süresi sonunda, 2.5 cm elektrotlar arası mesafe, 10 V elektrotlara uygulanan potansiyel için, KOİ ve renk giderimleri sırasıyla %57 ve %99.7 olarak belirlenmiştir. Aynı şartlarda özgül enerji tüketimi 17.4 kW.sa/kg KOİ olarak tespit edilmiştir. Başlangıç pH değerinin 5.5'e ayarlanması halinde 180 dk reaksiyon süresi sonunda, KOİ giderimi %66.3 değerine yükselmiş ve renk giderimi %99 olarak belirlenmiştir. Elektrolit ilavesi özgül enerji tüketimi değerini, 0.01 M Na2SO4 ve NaCl için sırasıyla 11.8 ve 12.3 kW.sa/kg KOİ'ye düşürmüştür. Ticari demir (III) klorür ve alüminyum klorür hidroksit kullanımı halinde klasik koagülasyon-flokülasyon ön arıtımının elektrokimyasal oksidasyon prosesi için olumlu bir katkı sağlamadığı görülmüştür. Çelik elektrotlar kullanılarak elektrokimyasal oksidasyon prosesinin kağıt geri dönüşüm atıksularının arıtımında, çıkış suyunun deşarj edileceği alıcı ortama göre, tek başına ya da bir ön arıtım basamağı olarak alternatif bir arıtım yöntemi olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of finding the best environmental and economic methods for the management of wastewater generated in a facility using waste paper in paper production and improving existing methods will increase even more, considering the increasing need for the paper manufacturing sector and the trend towards reusing raw material resources for waste paper. In this sector, depending on many variables such as raw material source, content, and applied production method, the wastewater generated has a different composition on a country and facility basis. In this thesis, the applicability of the electrochemical oxidation process in the treatment of wastewater generated in a facility producing paper-cardboard from waste paper was investigated. In the electrochemical oxidation process, lower cost and easily available stainless steel and graphite electrodes were used, and the effects of ambient conditions (reaction time, potential applied to the electrodes, distance between the electrodes), initial pH level, electrolyte addition and the application of the classical coagulation-flocculation process as a pre-treatment on the treatment efficiency were also investigated experimentally. The efficiency of the electrochemical treatment process was monitored with COD and color parameters. Compared to the graphite electrode pair, higher color and COD removal was achieved with the stainless steel electrode pair. By using stainless steel electrodes, at the original pH value of the wastewater (6.86), at the end of 240 min reaction time, at the distance between the electrodes of 2.5 cm and for the potential applied to the electrodes of 10 V, COD and color removal were determined as 57% and 99.7%, respectively. Under the same conditions, the specific energy consumption was determined as 17.4 kW.h/kg COD. When the initial pH value was adjusted to 5.5, at the end of 180 min reaction time, COD removal increased to 66.3% and color removal was determined as 99%. The addition of electrolyte decreased the specific energy consumption value to 11.8 and 12.3 kW.h/kg COD for 0.01 M Na2SO4 and NaCl, respectively. It has been observed that the conventional coagulation-flocculation pre-treatment does not provide a positive contribution to the electrochemical oxidation process in the case of commercial iron (III) chloride and aluminium chloride hydroxide. It has been concluded that the electrochemical oxidation process using steel electrodes can be used as an alternative treatment method in the treatment of paper recycling wastewater, either alone or as a pre-treatment step, depending on the receiving environment to which the effluent will be discharged.