Eflani ilçesinin coğrafyası
The geography of Eflani district
- Tez No: 948551
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Eflani ilçesi, Türkiye'nin Karadeniz Bölgesi'nin Batı Karadeniz Bölümü'nde yer almakta olup, Karabük iline bağlıdır. Antik dönemden itibaren çevresindeki yerleşmelere geçiş ve ticaret olanağı sunan bir kavşak noktası konumunda bulunan Eflani, bu özelliğiyle kırsal nitelikli bir pazar yerinin etrafında gelişmiştir. Yazılı kaynaklarda yerleşim yerinin adı tarihsel süreç içerisinde Eflagan, Eflugan ve Eflagon gibi çeşitli biçimlerde geçmektedir. Tez sürecinde teknik konularda destek olan arkadaşım Yasin Çetin'e, çalışmanın en zor kısımlarından biri olan arazi çalışmalarında desteğini esirgemeyen Şefika Yalçın'a ve her daim yanımda olan kuzenim Birnur Coşkun'a teşekkürlerimi sunarım. İdari açıdan Eflani, 1927 yılına kadar Kastamonu Vilayeti'ne bağlı Safranbolu ilçesinin bir bucağı iken, 1953 yılında çıkarılan 6608 sayılı kanunla ilçe statüsü kazanmış; 1995 yılında ise Karabük'ün il olmasıyla birlikte Karabük iline bağlanarak günümüzdeki konumuna ulaşmıştır. 2025 yılı itibariyle Eflani ilçesi, 54 köy ve 6 mahalleden oluşmaktadır. 2024 ADNKS verilerine göre toplam nüfusu yaklaşık 9173 olan Eflani, sınırlı sanayi ve hizmet olanakları nedeniyle uzun süredir dış göç vermektedir. Nüfusun yaklaşık %40'ının yaşadığı ilçe merkezinde istihdamın yarıdan fazlası hizmet sektöründe yoğunlaşırken, köy ve beldelerde yaşayanların %80'inden fazlası tarım ve hayvancılık faaliyetleriyle geçimini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Eflani district is located within the Western Black Sea Section of the Black Sea Region of Türkiye and is administratively affiliated with the province of Karabük. Since antiquity, Eflani has functioned as a key transit and trade point for nearby settlements, evolving around the nucleus of a rural marketplace (emporion). Historical records refer to the settlement under various names such as Eflagan, Eflugan, and Eflagon. Administratively, Eflani remained a sub-district of Safranbolu, under the jurisdiction of Kastamonu Province, until 1927. It was granted district status in 1953 through Law No. 6608, and in 1995, it became part of Karabük following the province's establishment. As of 2025, the district comprises 54 villages and 6 urban neighborhoods. According to the 2024 Address-Based Population Registration System (ADNKS), the total population of Eflani is approximately 9,173. Due to limited industrial and service opportunities, the district has long been experiencing out-migration. While more than half of the population in the town center is employed in the service sector, over 80% of those living in villages and small settlements sustain their livelihoods through agriculture and animal husbandry.