Gebelik öncesi obezitenin anne sütündeki bazı inflamatuar belirteçler üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effects of pre-pregnancy obesity on some inflammatory markers in breast milk
  1. Tez No: 948557
  2. Yazar: TUĞÇE TEKİN GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FİSUNOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Maternal obezite anne adaylarının önemli bir kısmını etkileyen, küresel çapta büyüyen bir sağlık sorunudur. Bu çalışma, gebelik öncesi vücut ağırlığına göre obez ve normal annelerin sütlerindeki bazı inflamatuar belirteçleri incelemeyi; maternal diyetin bu belirteçler üzerindeki etkisini ve belirteçlerin bebek büyüme parametreleriyle ilişkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmaya, yalnızca anne sütüyle beslenen 60±10 günlük bebeği olan 26 obez (BKİ≥30,0 kg/m2) ve 26 normal (BKİ=18,5-24,9 kg/m2) ağırlıkta anne dahil edilmiştir. Ankara Bilkent Şehir Hastanesinde saat 09.00-12.00 aralığında annelere demografik özelliklerini ve beslenme alışkanlıklarını içeren anket uygulanmış, anne ve bebeklerin antropometrik ölçümleri alınmış ve her anneden 10 mL anne sütü örneği toplanmış ve ELISA yöntemiyle analizler yapılmıştır. Anne sütündeki inflamatuar belirteç düzeyleri normal gruptaki anneler ve obez anneler için sırasıyla, TNF-α düzeyleri 91,00±11,78 ng/L ve 92,62±13,52 ng/L (p=0,475), IL-6 düzeyleri 100,93±36,45 ng/L ve 94,08±25,67 ng/L (p=0,015), CRP düzeyleri 2,55±1,39 ng/mL ve 2,21±1,81 ng/mL (p=0,291), leptin düzeyleri 0,99±0,33 ng/mL ve 0,60±0,61 ng/mL (p=0,023) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Maternal obesity is a growing global health problem that affects a significant portion of expectant mothers. This study aims to examine some inflammatory markers in the breast milk of obese and normal-weight mothers based on their pre-pregnancy body mass index; to evaluate the effect of maternal diet on these markers; and to assess the relationship between these markers and infant growth parameters. The study included 26 obese (BMI≥30,0 kg/m2) and 26 normal-weight (BMI=18,5-24,9 kg/m2) mothers with exclusively breastfed infants aged 60 ± 10 days. A questionnaire including demographic characteristics and nutritional habits was applied to mothers between 09:00 and 12:00 at Ankara Bilkent City Hospital, anthropometric measurements of mothers and infants were recorded, and 10 mL breast milk sample was collected from each mother and analyzed by ELISA method. The levels of inflammatory markers in breast milk were determined as follows for mothers in the normal and obese groups, respectively: TNF-α levels were 91.00±11.78 ng/L and 92.62±13.52 ng/L (p=0.475); IL-6 levels were 100.93±36.45 ng/L and 94.08±25.67 ng/L (p=0.015); CRP levels were 2.55±1.39 ng/mL and 2.21±1.81 ng/mL (p=0.291); and leptin levels were 0.99±0.33 ng/mL and 0.60±0.61 ng/mL (p=0.023).