Hipertansiyonlu bireylerde telerehabilitasyon tabanlı spinal stabilizasyon egzersizlerinin epikardiyal adipoz doku ve egzersiz kapasitesi üzerine etkisi
The effect of telerehabilitation-based spinal stabilization exercises on epicardial adipose tissue and exercise capacity in individuals with hypertension
- Tez No: 948559
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE VARDAR YAĞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Solunum Fizyoterapisi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Hipertansiyon (HT) ve epikardiyal yağ dokusu (EYD) kalınlığı artışı birbiriyle ilişkili bulunmuş kardiyovasküler hastalık risk artışına neden olan faktörlerdir. Çalışmanın amacı, HT'li bireylerde telerehabilitasyon tabanlı spinal stabilizasyon egzersiz eğitiminin fonksiyonel kapasite, EYD, periferik kas fonksiyonu, mobilite ve denge, fiziksel aktivite, yaşam kalitesi, günlük yaşam aktiviteleri (GYA), sağlıklı yaşam biçimi davranışları, öz yönetim ve öz yeterlilik düzeyi üzerine etkisinin değerlendirilmesiydi. HT tanılı 48 hasta çalışmaya dahil edildi ve randomize olarak egzersiz ve kontrol grubu olarak iki gruba ayrıldı. Katılımcıların müdahale öncesi ve sonrası fonksiyonel kapasite 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT), EYD kalınlığı ekokardiyografi, fonksiyonel mobilite-denge düzeyi zamanlı kalk yürü testi, spinal stabilization kas kuvveti basınç geri bildirim ünitesi ölçümü, spinal kasların enduransı köprü kurma testi, periferik kas fonksiyonu el kavrama kuvveti ve 5 tekrarlı otur kalk testi, fiziksel aktivite düzeyi Uluslarası Fiziksel Aktivite Anketi, yaşam kalitesi EQ-5D, sağlıklı yaşam profili Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği, GYA'si Nottingham Genişletilmiş Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi, öz yeterlilik ve öz yönetim düzeyleri Kalp Sağlığı Öz Yeterlilik ve Öz Yönetim Ölçeği ile değerlendirildi. Egzersiz grubuna senkron telerehabilitasyon yöntemiyle 8 hafta haftada 3 gün spinal stabilizasyon egzersizi yaptırıldı. Kontrol grubuna ise genel fiziksel aktivite önerileri verilerek takip edildi.
Özet (Çeviri)
Hypertension (HT) and increased epicardial adipose tissue (EAT) thickness are factors associated with increased risk of cardiovascular disease. The aim of the study was to evaluate the effect of telerehabilitation-based spinal stabilization exercise training on functional capacity, EAT, peripheral muscle function, mobility and balance, physical activity, quality of life, activities of daily living (ADL), healthy lifestyle behaviors, self-management and self-efficacy in individuals with HT. Forty-eight patients with HT were included in the study and and randomly assigned to either the exercise or control group. Participants were assessed before and after the intervention with functional capacities (6-MWT), EAT thickness (echocardiography), functional mobility-balance levels (timed up and go test), spinal stabilization muscle strength (pressure feedback unit measurement), spinal muscle endurance (bridging test), peripheral muscle functions (hand grip strength and 5-repetition sit-to-stand test), physical activity levels (International Physical Activity Questionnaire), quality of life (EQ-5D), healthy lifestyle profiles (Healthy Lifestyle Behaviors Scale), ADLs (ADLs) (Nottingham Extended Activities of Daily Living Index), and self-efficacy and self-management levels (Heart Health Self-Efficacy and Self-Management Scale). The exercise group underwent spinal stabilization exercises 3 days a week for eight weeks using synchronous telerehabilitation methods. The control group was given general physical activity recommendations.