John Dewey ve Nurettin Topçu'nun Türk eğitim sistemine katkıları bağlamında Yeni Yüzyıl Maarif Modeli
The New Century Maarif Model in the context of John Dewey's and Nurettin Topçu's contributions to the Turkish education system
- Tez No: 948560
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN KİRİŞ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez çalışmasında, John Dewey ve Nurettin Topçu'nun eğitim felsefeleri karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve bu iki düşünürün Türk eğitim sistemine katkıları, özellikle Yeni Yüzyıl Maarif Modeli bağlamında değerlendirilmiştir. Amerikalı pragmatist filozof John Dewey'in öğrenci merkezli, deneyime dayalı ve demokratik eğitim anlayışı ile Türk düşünür Nurettin Topçu'nun hareket felsefesine dayanan, milli kültürü ve manevi değerleri ön plana çıkaran eğitim yaklaşımı, farklı felsefi geleneklerden beslenmelerine rağmen, Türk eğitim düşüncesine tamamlayıcı bakış açıları sunmaktadır. Çalışmada öncelikle Dewey'in pragmatist felsefesi, deneyim temelli eğitim anlayışı, demokratik okul düşüncesi ve 1924 yılında Türkiye'ye yaptığı ziyaret sonrası hazırladığı raporun Türk eğitim sistemine etkileri incelenmiştir. Ardından, Topçu'nun hareket felsefesi, isyan ahlakı, milli kültür ve eğitim ilişkisi, ahlak ve karakter eğitimi konularındaki görüşleri ve dönemin Türk eğitim sistemine yönelik eleştirileri ele alınmıştır. İki düşünürün eğitim felsefeleri; eğitimin amacı, öğretmen-öğrenci ilişkisi, okul ve toplum ilişkisi, müfredat ve öğretim yöntemleri, değerler eğitimi ve modernleşme ile geleneksel değerler açısından karşılaştırılmıştır. Araştırmanın sonucunda, Dewey ve Topçu'nun eğitim felsefelerinin Yeni Yüzyıl Maarif Modeli'nin felsefi temellerini zenginleştirdiği görülmüştür. Model, bir yandan Dewey'in öğrenci merkezli, yapılandırmacı ve problem çözme odaklı yaklaşımlarını benimserken, diğer yandan Topçu'nun milli kültür ve manevi değerlere dayalı eğitim anlayışını yansıtmaktadır. Bu dengeli sentez, Türk eğitim sisteminin geleceğine yönelik umut verici bir vizyon sunmaktadır. Bu çalışma, farklı felsefi geleneklerden beslenen iki düşünürün eğitim anlayışlarının Türk eğitim düşüncesindeki tamamlayıcı rollerini ortaya koyarak, eğitim felsefesi ve politikası alanlarına özgün bir katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the educational philosophies of John Dewey and Nurettin Topçu are examined comparatively and the contributions of these two thinkers to the Turkish education system are evaluated, especially in the context of the New Century Education Model. American pragmatist philosopher John Dewey's student-centered, experience-based and democratic approach to education and Turkish philosopher Nurettin Topçu's approach to education, which is based on the philosophy of movement and emphasizes national culture and spiritual values, offer complementary perspectives to Turkish educational thought, despite their different philosophical traditions. In the study, firstly, Dewey's pragmatist philosophy, experience-based education, democratic school thought and the effects of his report prepared after his visit to Turkey in 1924 on the Turkish education system are analyzed. Then, Topçu's philosophy of movement, the morality of rebellion, the relationship between national culture and education, his views on morality and character education, and his criticisms of the Turkish education system of the period were discussed. The educational philosophies of the two thinkers were compared in terms of the purpose of education, the relationship between teacher and student, the relationship between school and society, curriculum and teaching methods, values education and modernization and traditional values. As a result of the research, it was seen that Dewey and Topçu's educational philosophies enriched the philosophical foundations of the New Century Education Model. On the one hand, the model adopts Dewey's student-centered, constructivist and problem-solving oriented approaches, while on the other hand it reflects Topçu's understanding of education based on national culture and spiritual values. This balanced synthesis offers a promising vision for the future of the Turkish education system. This study aims to make an original contribution to the fields of educational philosophy and policy by revealing the complementary roles of the two philosophers' conceptions of education in Turkish educational thought.