Çocuklarda helikobakter pilori gastritinin mide mukozasında saptanan lenfoid oluşumlar ve intestinal metaplazi ile ilişkisi
Association of lymphoid aggregates in the gastric mucosa with ıntestinal metaplasia in children with helicobacter pylori gastritis
  1. Tez No: 948586
  2. Yazar: NURSU KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAFİYE URGANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gastroenterolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
AMAÇ: Helikobakter pilori enfeksiyonu zemininde gelişen mide mukoza ilişkili lenfoid tümörlerin öncü lezyonları olan lenfoid folikül, lenfoid agregat, atrofi ve intestinal metaplazinin çocuklardaki sıklığını saptamak, bu oluşumların midenin anatomik bölgesine ve gastrit türüne göre dağılımını, yaş ve Hp yoğunluğu ile ilişkisini araştırmaktır. GEREÇ ve YÖNTEM: Kronik tekrarlayan karın ağrısı nedeniyle etyolojiye yönelik üst gastrointestinal sistem endoskopisi yapılan 358 olgunun dosyası geriye dönük olarak incelendi. Olguların yaş ve cinsiyet özellikleri, endoskopik ve histopatolojik bulguları kaydedildi. Helikobakter pilori varlığı, gastrit türü ve yaş ile bakılan değişkenler arasındaki ilişki karşılaştırıldı. BULGULAR: Olguların 172' si erkek, 186' sı kız, yaş ortalaması 10,18±3,26 idi. Helikobakter pilori pozitif ve negatif gruplar arasında cinsiyet açısından anlamlı fark yok iken, Hp pozitif grupta yaş ortalaması anlamlı yüksek bulundu. En sık endoskopik bulgu; Hp pozitif grupta antral nodülarite, negatif grupta ise normal mukoza görünümü idi. Histolojik olarak Hp pozitif olgularda gerek korpus gerekse antrumda panmukozal gastrit görülme oranı anlamlı yüksek bulundu. Korpus ve antrumda panmukozal gastrit saptananlarda lenfoid agregat ve foliküllerin görülme oranı da ileri düzeyde anlamlı bulundu. Bakteri yoğunluğu ile lenfoid oluşumlar arasında pozitif ilişki saptandı. Ancak intestinal metaplazi ile lenfoid oluşumlar ve Hp yoğunluğu arasındaki ilişki anlamsız bulundu. İntestinal metaplazi saptanan olguların yaş ortalaması istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. SONUÇ: Mide maligniteleri ile yakın birliktelik gösteren lenfoid oluşumlara prekanseröz lezyonlarda olduğu gibi dikkat edilmeli ve Hp eradikasyon tedavisi uygulanan hastalarda bu lezyonların akibeti takip edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the prevalence of lymphoid follicles, lymphoid aggregates, atrophy, and intestinal metaplasia recognized as precursor lesions of gastric mucosa-associated lymphoid tissue (MALT) lymphoma in children with Helicobacter pylori infection, and to evaluate the distribution of these lesions according to the anatomical regions of the stomach and the type of gastritis, as well as their associations with age and H. pylori density. Materials and Methods: The medical records of 358 pediatric patients who underwent upper gastrointestinal endoscopy for the evaluation of chronic recurrent abdominal pain were retrospectively reviewed. Demographic characteristics (age and sex), endoscopic findings, and histopathological results were recorded. The relationships between H. pylori status, type of gastritis, and age, along with other evaluated variables, were analyzed. Results: The study cohort consisted of 172 males and 186 females, with a mean age of 10.18 ± 3.26 years. There was no significant difference in sex distribution between the H. pylori-positive and -negative groups; however, the mean age was significantly higher in the H. pylori-positive group. The most frequent endoscopic finding in the H. pylori-positive group was antral nodularity, whereas a normal mucosal appearance predominated in the negative group. Histologically, the prevalence of panmucosal gastritis in both the corpus and the antrum was significantly higher among H. pylori-positive patients. In cases with panmucosal gastritis, the presence of lymphoid aggregates and follicles in both regions was significantly more common. A positive correlation was observed between bacterial density and lymphoid formations. In contrast, there was no significant association between intestinal metaplasia and either lymphoid formations or H. pylori density. The mean age of patients with intestinal metaplasia was significantly higher. Conclusion: Lymphoid formations, which are strongly associated with gastric malignancies, should be regarded with the same level of clinical vigilance as other precancerous lesions. In patients receiving H. pylori eradication therapy, the course of these lesions should be carefully monitored.