Genç futbolcularda küçük alan oyunları ile kombine edilen süratte dayanıklılık koşularının bazı fiziksel ve biyokimyasal parametreler üzerine etkileri
Effects of speed endurance training combined with small-sided games on some physical and biochemical parameters in young football players
  1. Tez No: 948585
  2. Yazar: EMRE KARADAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZARİFE PANCAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı; küçük alan oyunları (KAO), süratte dayanıklılık koşuları (SDK) ve kombine antrenman (KA) yöntemlerinin bazı fiziksel ve biyokimyasal parametreler üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmaya, Gaziantep Galatasaray Futbol Okulu'nda aktif olarak futbol oynayan 14-16 yaş aralığında 36 erkek futbolcu katılmıştır. Çalışma 1 hafta ön test, 6 hafta antrenman müdahalesi (haftada 2 gün) ve 1 hafta son test olmak üzere toplam 8 hafta sürmüştür. Ön test ve son testlerde; Yo-Yo ATT-1, dikey sıçrama (DS), 30 metre sprint, Illinouis çeviklik testi (IÇT), toplu zig-zag testi, RAST testi uygulanmış ve kan numuneleri alınmıştır. Oyuncular Yo-Yo ATT-1 testi sonuçlarına göre KAO (n=12), SDK (n=12) ve KA (n=12) grubu olmak üzere 3 farklı gruba ayrılmıştır. KAO grubu, farklı formatlardave farklı saha ölçülerindeküçük alan oyunları oynamıştır. SDK grubu, farklı sürelerde süratte dayanıklılık koşuları yapmıştır. KA grubu ise aynı antrenman seansı içerisinde küçük alan oyunları ve süratte dayanıklılık koşuları antrenmanı yapmıştır. Araştırma sonucunda hem gruplar içinde hem de gruplar arasında; 30 metre sprint, IÇT, DS ve toplu zig-zag testi sonuçlarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Yo-Yo ATT-1 testi sonuçlarında ise tüm gruplarda ön testten son teste istatistiksel olarak anlamlı bir artış olduğu görülmüştür. RAST testinde ise bazı tekrarlarda anlamlı gelişmeler görülürken, bazılarında görülmemiştir. Biyokimyasal parametrelerin hepsinde ise tüm gruplarda anlamlı artışlar gözlenirken, bu artışların bazıları diğer gruplara kıyasla anlamlı olarak daha yüksek tespit edilmiştir. Sonuç olarak; genç futbolcularda yapılan KAO, SDK ve KA antrenmanlarının oyuncuların VO2maks kapasitelerini, tekrarlı sprint becerilerini ve bazı biyokimyasal parametrelerini geliştirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of small-sided games (SSGs), speed endurance running (SER) and combined training (CT) methods on some physical and biochemical parameters. The study included 36 male football players between the ages of 14-16 who actively play football at Gaziantep Galatasaray Football School. The study lasted 8 weeks, including 1 week pre-test, 6 weeks training intervention (2 days per week) and 1 week post-test.In the pre-test and post-test; Yo-Yo IRT-1, vertical jump (VJ), 30-meter sprint, Illinouis agility test (IAT), zig-zag test and RAST test were applied and blood samples were taken. Players were divided into 3 different groups as SSGs (n=12), SER (n=12) and CT (n=12) groups according to the Yo-Yo IRT-1 test results. The SSGs group played small-sided games in different formats and on different field sizes. The SER group performed speed endurance runs for different durations. The CT group performed small-sided games and speed endurance runs in the same training session. As a result of the research, no statistically significant difference was found in the 30-meter sprint, IAT, VJ and zig-zag test results both within and between the groups. In the Yo-Yo IRT-1 test results, a statistically significant increase was observed from the pre-test to the post-test in all groups. In the RAST test, significant improvements were observed in some repetitions, but not in others. While significant increases were observed in all biochemical parameters in all groups, some of these increases were significantly higher compared to the other groups. As a result; it was determined that the SSGs, SER and CT training improved the players' VO2maks capacities, repeated sprint skills and some biochemical parameters.