Zemin değişkenlerinin sıvılaşmaya etkisinin değerlendirilmesi
Assessment of soil variables for liquefaction
- Tez No: 948593
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZİFE ÖZGE FERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Earthquake Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Deprem kaynaklı yer hareketine maruz kalanyeraltı su seviyesinin altındaki suya doygun zemin tabakalarında sıvılaşma potansiyeli oluşmaktadır. Sıvılaşma kaynaklı zemin taşıma gücü yenilmeleri ve oturmalar deprem sırasında ve sonrasında yeraltı ve yerüstü yapılarında ciddi hasara sebep olmaktadır. Bu tez kapsamında, çeşitli zemin değişkenlerinin ve deprem yer hareketlerinin sıvılaşma davranışına etkisini belirlemek amacıyla bir dizi doğrusal olmayan zemin tepki analizi gerçekleştirilmiştir. Gerçekçi zemin profilleri oluşturularak, yeraltı su seviyesinin konumu, kum tabaka kalınlığı, zeminin dinamik özellikleri ve deprem ivme büyüklüğünün bir boyutlu dalga yayılımı teorisine dayanan sayısal hesap yöntemi ile sıvılaşmaya etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Liquefaction potential occurs in water-saturated soil layers below the underground water level exposed to earthquake-induced ground motion. Liquefaction-induced soil bearing capacity failures and settlements cause serious damage to underground and aboveground structures during and after earthquakes. In this thesis, a series of nonlinear soil response analyses were performed to determine the effect of various soil variables and earthquake ground motions on liquefaction behavior. Realistic soil profiles are created and the effect of the location of groundwater level, sand layer thickness, dynamic properties of the soil and earthquake acceleration magnitude on liquefaction is investigated by numerical calculation method based on one-dimensional wave propagation theory.